Pripremio: Siniša VUJANOVIĆ
Jedno je sigurno, na "Teatar festu" do sad nije (a u skorijoj budućnosti vjerovatno neće ni biti) odigrana kontroverznija predstava. Potvrđuju to komentari koji idu od "dizanja u nebesa" do "pljuvanja" po rediteljskom uratku i svemu što "Turbofolk" predstavlja.
Turbofolk ili narodna muzika samo je podloga na osnovu koje reditelj Oliver Frljić gradi priču o novom sistemu vrijednosti, poremećenim kriterijumima i sklonosti da pretjerujemo u svemu - tugi, veselju, alkoholu, kafanama, psovanju... Muziku je uzeo kao "najboljeg" predstavnika fenomena turbofolk kulture, a čini se da zapravo kritikuje čitav sistem vrijednosti, jer je turbofolk postao mainstream u svemu...
Predstavu o ljudima u trenerkama koji potežu pištolje, brutalno zlostavljaju žene, simuliraju oralni seks koristeći hrenovke i opuštaju se uz hitove Mileta Kitića i druge narodnjake, u različitim je intervalima napustila nekolicina gledalaca.
Drugi nisu izdržali scenu pod nazivom "Željana" koju je maestralno igrala glumica Jelena Lopatić.
Sigurno je da je to najšokantni momenat. Dijalog glumice Jelene Lopatić sa svojom vaginom, "Željanom" koju je predstavila kao komunikativnu, druželjubivu, otvorenu osobu, te je otvoreno izložila na uvid i publici, nekima je ipak bio pretjeran. Glumac Alen Liverić stupio je u dijalog s njom, ali i sa svojim "Krešom" iz gaćica, kojeg je pak opisao kao "povučenog, stidljivog i nekomunikativnog".
Za vrijeme tih scena bilo je najinteresantnije posmatrati ko napušta gledalište.
Nije nedostajalo ni psovki. Punih pet minuta "glumci" su "častili" samog reditelja (koji se nije pojavio na predstavi), ali i direktora HNK "Ivana Pl. Zajca" Žarka Radića.
Politički je najprovokativnije završno nabrajanje razloga nastanka predstave u kojem se u vezu dovode Hrvatska i rat u BiH, Mesić i Pukanić, bivši hrvatski premijer Ivo Sanader i gay zajednica, Tereza Kesovija, Hloverka Novak-Srzić, srpsko junaštvo i hrvatska kultura...
GLUMAČKA PODJELA |
U predstavi "Turbofolk" igraju: Anastazija Balaž Lečić, Olivera Baljak, Andreja Blagojević, Alen Liverić, Jasmin Mekić, Dražen Mikulić, Damir Orlić i Tanja Smoje. Reditelj Oliver Frljić potpisuje izbor muzike i scenografiju zajedno s Borutom Šeparovićem, dramaturgom predstave. Za kostimografiju je zaslužan Modni studio artiđana, a za oblikovanje svjetla Boris Blidar. Predstava traje sat i petnaest minuta i izvodi se bez pauze. |
Za svaku kritiku na račun odabira muzike, a reditelju se zamjera što je u isti koš "spakovao" pravi turbofolk i neke pjesme koje su postale evergrini poput pjesme Predraga Cuneta Gojkovića "Janjičari" ili "Na Uskrs sam se rodila" Vasilije Radojčić, postoji (samo) jedno objašnjenje.
- One su reditelju poslužile upravo da bi ukazao na razliku, na dobro i loše. Kako biste u krimiću prepoznali loše ljude, ako ne postoje dobri i obrnuto. To je jedini razlog zbog čega su se pjesme koje žive u narodu i mnogi ih vole našle u istom košu sa turbofolk pjesmama - objasnio je Žarko Radić.
Dio banjalučke publike gostima iz Hrvatske zamjerio je što nisu izašli da se poklone po završetku predstave, ali nam je objašnjeno da oni to nikad ne čine i da je to rediteljski zahtjev. Prestava se inače igra na površinski mnogo većoj sceni nego što je ona u Banjaluci, pa u njoj "učestvuje" i publika da bi se na kraju sve "preokrenulo". Glumci u tom slučaju završe u publici, a publika na sceni, pa umjesto da oni plješću glumcima, glumci aplaudiraju njima.
S obzirom na to da "Fest" ove godine ima i podnaslov - "Festival različitih tendencija" publika je morala da bude spremna i za ovakvo gostovanje, tako da uznemiravanju nije bilo mjesta.
Predstava zaista jeste provokativna, pa i šokantna. Riječ je o scenama koje pozorišna publika ne viđa svaki dan, ali to nipošto nije razlog da se obrušimo na predstavu, reditelja i ansambl.
(BLIN)
(BLIN)