- U Rusiji, gdje su se temperature od prije sedam dana spustile i do minus 20 stepeni u Moskvi, a gotovo minus 50 stepeni u nekim regijama Sibira, dvije osobe su umrle u posljednja 24 sata, saopćio je jedan medicinski izvor, prenosi Ria-Novosti.
Broj umrlih usljed smrzavanja je 56 od 14. decembra. Ukupno je 371 osoba hospitalizirana.
- U Ukrajini su 83 osobe umrle od hladnoće, od kojih je 57 na ulici, izjavio je u petak savjetnik ministra zdravlja Vladimir Jurčenko, ali nije precizirao od kada.
On je dodao, prenosi Interfax, da je 526 osoba trenutno hospitalizirano zbog hladnoće.
U toku noći četvrtka na petak, termometar je još na minus 43 u regiji Habarovska na Dalekom ruskom istoku i minus 47 u Krasnojarsku, u Sibiru, prema javljanju ruskog meteorološkog centra.
U Ukrajini, pogođenoj nekoliko sedmica snježnim padavinama, živa je bilježila prosječno minus 15 stepeni u noći sa četvrtka na petak, temperatura uobičajena za ovaj period godine.
Prema ministarstvu za hitne situacije, 93 sela, uglavnom na Krimu ostala su bez električne energije.
U Poljskoj policija je saopćila u petak da je 49 osoba umrlo od hladnoće od 1. decembra. Od hladnoće je u decembru 2011. godine umrlo 19 osoba, a 134 godinu prije.
U Letoniji, gdje je temperatura bila minus 14 stepeni u petak ujutro, ceste su pokrivene ledom. Kako bi se izbjegle nesreće i zastoji u glavnom gradu Rigi, vlasti su naredile besplatan javni prevoz za "automobiliste", da bi ih primorali da ne koriste svoje automobile.
Rekord od minus 28 stepeni se očekuje u ponedjeljak.
U Litvaniji, najmanje šest osoba je umrlo zbog hladnoće posljednjih sedmica, prema saopćenju policije i medinciskih izvora.
Ove "nenormalne niske temperature" bi trebalo da se zadrže do ponedjeljka zbog anti-ciklone, navodi ruski meteorolški centar. U evropskom dijelu Rusije, živa bi se trebala spustiti na minus 31 stepen, da bi se zatim naglo popela.
U Baltičkim zemljama temperature bi trebale također da opada do ponedjeljka.
U drugim zemljama istočne Evrope, također pogođenim posljednjih dana valom hladnoće i snijegom, temperature počinju da se vraćaju na normalu.
U Češkoj Republici i Slovačkoj, izmjereno je nula stepeni u petak.
Češka policija je saopćila da je nekoliko osoba umrlo od hladnoće.
FENA/đk