Tim povodom za DEPO PORTAL na dva pitanja su odgovorila dva nova člana Upravnog odbora RTVFBiH-a - Vanja Kenjić i Zehrudin Isaković.
Pitanja koja smo novim članovima UO-a postavili su:
1. Kakav treba da bude javni servis Bosne i Hercegovine?
2. Šta će novi Upravni odbor RTVFBiH-a uraditi da popravi trenutno stanje u javnom servisu?
ZEHRUDIN ISAKOVIĆ: Spreman za na neku vrstu novinarske 'Hipokratove zakletve'
![]() |
Dužnost svakog Upravnog odbora, pa i ovoga čiji sam član jeste da osigura, sa jedne strane, zakonitost rada javnog medijskog serisa, u ovom slučaju RTVFBiH, te potpunu programsku samostalnost, sa druge strane. Naravno, programska samostalnost podrazumijeva poštovanje profesionalnih, etičkih i drugih normi koje osiguravaju nepristrasan i odgovoran rad urednika i novinara RTVFBiH. Programska samostalnost podrazumijeva i poštovanje Zakona o RTVFBiH, kao njenog i Statuta, te ostalih akata koji reguliraju programski rad ove medijske kuće. Naravno, program javnog servisa ima svoje specifičnosti u odnosu na rad isključivo komercijalnih radiotelevizijskih sustema. Ta se razlika ponajprije očituje kroz odgovoran pristup informativnom, obrazovnom i sportskom i kulturnom programu. Javni radiotelevizijski servis i jeste oslobođen brige za finansiranjem upravo zbog toga da bi odgovorio potrebama javnosti – od čijeg novca se finasira - za sadržajima nekomercijalnog karaktera.
Na koncu, programska samostalnost svake javne radiotelevizije, pa i RTVFBiH, podrazumijeva i etički kodeks prema kojem taj medij mora biti oslobođen svake vrste zloupotrebe. Ovdje, prije svega mislim na dvije vrste zloupotreba, koje su vrlo česte u dosadašnjoj praksi naših javnih radiotelevizijskih servisa.
To su:
Prva - zloupotreba medija od samog menadžmenta, urednika i novinara koji su zaposleni na u dotičnoj medijskoj kući (čega smo svjedoci ovih dana upravo u slučaju FTV-a)
Druga – zloupotreba medija od strane političkih stranaka, ili krupnih korporativnih sstema povezanih sa politikom, putem direktnih ili indirektnih pristisaka na rad novinara, urednika i samog menadžmenta.
U tom smislu spreman za na neku vrstu novinarske „Hipokratove zakletve“ da ću se predano, odgovorno i moralno odnositi prema radu u Upravnom odboru, a koji rad podrazumijeva sve već pobrojano: zakonit rad i osiguranje pune programske samostalnosti RTV FBiH, a sve sa ciljem da ista ostvari svoju javnu misiju. Ukratko, cilj mi je da stvorimo javni medij koji će odgovoriti svojoj javnoj zadaći, što do sada nije bio slučaj.
Dakle, sa indignacijom odbijam sve optužbe, koje su, istina, uglavnom politički motivirane, da ćemo kao Upravni odbor RTVFBiH biti produžena ruka neke od postojećih federalnih ili bosanskohercegovačkih političkih stanaka.
Nadalje, moj angažman na Federalnoj radioteleviziji bit će usmjeren na konsolidaciju ovog javnog medijskog servisa u četiri ključna područja, četiri, kako ih ja zovem konsolidacije.
Prva konsolidacija jeste na polju zakonitosti rada RTVFBiH. Podsjetit ću da je rad smjenjenog Upravnog odbora bio baziran na Statutu koji nikada nije prihvaćen od strane Parlamenta F BiH, što je bila zakonska obaveza. Iz ovoga su vjerovatno prizišle i niz drugih nezakonitosti u pogledu zapošljavanja, rješenja o radnim mjestima, finansijskog poslovanja, programskih aktivnosti...
Također, mislim da su postojeći interni akti RTVFBiH zastarjeli, pa ćemo vjerovatno koliko je moguće hitrije pristupiti izradi novih.
Također ćemo inicirati da se požuri formiranje Programskog vijeća RTVFBiH, što je također bila jedna u nizu zakonskih obaveza koju dosadašnji menadžement i Upravni odbor nisu ostvarili.
Druga konsolidacija jeste na planu poslovanja. Cilj nam je od Federalne radiotelevizije napraviti uspješnu kompaniju koja će povećati prihode a smanjiti nepotrebni rashodi. Ovdje napominjem da eventualne uštede neće ići na uštrb vlastite produkcije koja gotovo više i nema. Nastojat ćemo povećati nivo naplate takse i na područjima gdje je ona do sada bila tradicionalno niska. Uvjeren sam da će kvalitetan i program, baziran na profesionalnom radu, te kvalitetna poslovna politika i stručniji rad na marketinškim sadržajima, dati rezultat i na ovome planu.
Treća konsolidacija jeste upravo programske prirode. Osim poboljšanja kvalitete i dizanja profesionalnog standarda prilikom proizvodnje vlastitog programa, energiju valja usmjeriti i na pospješenje rada producentskih kuća u BiH. Ovo napominjem jer je to između ostalog i naša zakonska obaveza. Nastojat ćemo naša vrata otvoriti domaćim producentskim kuća, te sa njima i odgovarajućim koprodukcijama, kako bi, sa jedne strane, poboljšali vlastiti program, ali i, sa druge strane, pomogli, kažem, domaću proizvodnju. „Kupujmo domaće“ – kako kaže jedna naša markentiška kampanja.
I na koncu, četvrta konsolidacija podrazumijeva poboljšanje položaja RTVFBiH unutar samog Radiotelevizijskog sistema BiH. Nije tajna da taj sistem nikada nije zaživio onako kako je zamišljen. Za sada je sve ostalo mrtvo slovo na papiru. Radit ćemo kooperatvno u Upravnom odboru cjelokupnog sistema Javne radiotelevizije, poboljšati odnose sa BHRT i RTVRS, i sarađivati koliko je moguće kvalitetnije a na dobrobit svih.
VANJA KENJIĆ: Građani ove zemlje moraju imati javni servis koji će biti nezavisan i nepristrasan
![]() |
1. Uzimajući u obzir činjenicu da javni radio-televizijski servisi, na određeni način, čine nevidljivu mrežu i sukus svih relevantnih stubova uređenih država, smatram da javni RTV servisi trebaju biti televizija i/ili radio za svakog građanina zemlje u kojoj djeluju. Mišljenja sam da dobar javni RTV servis mora obavljati svoju djelatnost u skladu sa poštivanjem načela zakonitosti, javnosti, transparentnosti, profesionalne nepristrasnosti te političke nezavisnosti, istovremeno ističući i načela dobrog poslovanja: odgovornosti, efikasnosti i efektivnosti javnog RTV servisa. Posmatranjem javnih RTV servisa u različitim zemljama, jednostavno je steći uvid u stvarno stanje i dešavanja unutar date zemlje, budući da se kompletna situacija zrcali kroz izgled i rad javnog RTV servisa. Građani ove zemlje moraju imati javni servis koji će biti nezavisan i nepristrasan, poštivati etički kodeks, te biti odgovoran i transparentan prema svojim platišama.
2. Za svoj rad javni RTV servis formalno odgovara Parlamentu FBiH, ali suštinski također i svakom građaninu ove zemlje. Obzirom na činjenicu da je RTV FBiH javno preduzeće, te uvažavajući misiju i viziju takvih preduzeća, od izuzetnog je značaja postojanje visokog stepena odgovornosti i transparentnosti izvora finansiranja. Poslovanje RTV FBiH mora poštivati i principe finansiranja kroz stabilnost, nezavisnost, proporcionalnost i transparentnost. Stabilnost poslovanja, sistem finansiranja (koji onemogućuje izlaganje bilo kakvim ekonomskim pritiscima i političkim uplitanjima) i transparentnost (putem koje se prati finansiranje i korištenje javnih sredstava, te zastupa javni interes), biće fokus mog djelovanja kao privremenog člana UO RTV FBiH. RTV FBiH ima više od 360 zaposlenih, što znači da njeni zaposlenici svojim zaradama izdržavaju najmanje 1400 članova svojih porodica. Upravo iz tog razloga, u današnjoj teškoj ekonomskoj situaciji, savjesnim i odgovornim poslovanjem mora se pokazati poseban socijalni senzibilitet.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)