KO SDP SARAJEVO

Rektorat i nasilno postavljeni Muharem Avdispahić nastavljaju sa skandalima i bahatosti

Arhiva 20.12.12, 12:40h

Rektorat Univerziteta u Sarajevu, pod vodstvom nasilno postavljenog rektora Muharema Avdispahića, nastavlja sa produciranjem skandala i demonstracijom bahatosti, saopćio je KO SDP BiH Sarajevo

Pravni fakultet-Rektorat

- Nakon što su, na nezakonit način, bez konkursne procedure, imenovani prorektori Univerziteta i uspostavljeni odnosi koji isključuju akademski dijalog i razvoj naučno-istraživačkog rada, Univerzitet u Sarajevu se istakao kao jedini univerzitet u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je ODBIO PROVESTI JAVNU RASPRAVU O KORUPCIJI U VISOKOM OBRAZOVANJU.

Naime, u okviru svojih aktivnosti i kompetencija Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke je otvorilo kampanju strateške borbe protiv korupcije na univerzitetima. Cilj projekta je stvaranje instrumenata i provođenje efikasnih aktivnosti u prevenciji i suzbijanju korupcije na visokoobrazovnim ustanovama. Ove aktivnosti Ministarstva podržali su svi javni i privatni univerziteti u FBiH, izuzev Univerziteta u Sarajevu, koji je odbio da provede javnu raspravu. Na taj je način samopostavljeni Rektorat Univerziteta dao nove indicije za osnovanost sumnji u korumpiranost nelegalno uspostavljenog menadžmenta Univerziteta.

Podsjećamo javnost na brojne afere koje su potresale ovu instituciju, počev od seksualnih skandala, do nelegalnih izbora profesora. Za jedan od takvih izbora vezuje se i ime novopostavljenog prorektora za međunarodnu saradnju, koji je na osnovu magistarske radnje izabran u zvanje redovnog profesora. Toliko najavljivana borba protiv korupcije od strane premijera nove parlamentarne većine u Skupštini Kantona Sarajevo , završila je, kakvog li apsurda, podrškom novog ministra Damira Marjanovića otkazivanju saradnje Univerziteta u sistemskoj borbi protiv korupcije.

SDP BiH smatra da je borba protiv korupcije u visokom obrazovanju, temelj borbe za zakonitost rada institucija države i ozdravljenje društva u cjelini. Koruptivni način rada u obrazovanju, posebno visokom, predstavlja jak impuls širenju korupcije u cijelom društvu, tako da provođenje antikortuptivnih aktivnosti na univerzitetima mora biti prioritetna zadaća svih visokoškolskih institucija. Odbijanje Univerziteta u Sarajevu da sarađuje u tom procesu, upućuje na sigurnu tendenciju razvoja koruptivnih odnosa u visokom obrazovanju, ali i predstavlja jasan pokazatelj da Vlada Suada Zeljkovića nema namjeru suprotstavljati se ovom zlu, niti bilo šta učiniti u sprečavanju daljeg razaranja tkiva bosanskohercegovačkog društva. Očigledno je da se Rektorat UNSA, podržan od strane Zeljkovićeve Vlade, vodi motom KORUPCIJOM PROTIV ZNANJA I NAUKE.


(FENA/em)