Morbidna popularnost ubice zloupotrijebljena je čak i za reklamiranje partija u jednom novosadskom klubu, za koju je pozivnica postavljena upravo na Musićev profil, prenosi Blic.rs.
Od momenta kada je počinio ubistvo i priznao ga na svom Facebook profilu, Musiću je drastično skočila popularnost na ovoj socijalnoj mreži. Od 1.500 registrovanih prijatelja koje je do tada imao, ubica je u danima nakon ubistva dobio još nevjerovatnih 5.132 novih pratilaca na Facebooku.
Većina njih se u Musićeve virtuelne prijatelje upisala iz radoznalosti, ali ima i onih koji su ovo zvjersko ubistvo pokušali da iskoriste u morbidnu marketinšku svrhu. Prije par dana, na ubičinom profilu našla se i pozivnica za žurku u klubu „Studio“, u kojoj se gostima obećavaju „sjajan provod“ i dobra atmosfera za koju će se pobrinuti „prelijepe djevojke“.
Da je u pitanju veoma neukusan marketinški trik, ocijenjuje i sam vlasnik „Studija“ Mladen Vukadin, demantujući da ima ikakve veze sa ovim.
- Ni ja ni menadžer mog lokala ne stojimo iza ovoga, jer nikome od nas ne bi palo na pamet da se na tako morbidan način oglašava. Sumnjam čak da je reklama namjerno postavljena, upravo kako bi nam neko napakostio - kaže Vukadin, napominjući da Darijan Musić nikada ni nije bio prijatelj na Facebooku sa ovim lokalom.
Vlasnik kaže da je i sam pokušao da utvrdi kako je reklama „Studija“ završila na profilu brutalnog ubice, ali da su svi podaci koji bi doveli do onog koji ju je postavio izbrisani.
Porast popularnosti ubice stručnjaci smatraju pokazateljem koliko je društvo bolesno.
- Očigledno je da prevencija ne daje više nikakve rezultate, jer je naše društvo bolesno. U ovom slučaju bi trebalo da reaguju nadležni, da organizuju razgovore s tim ljudima koji su Musiću postali prijatelji na profilu, da se vidi ko su oni. Preko toga ne smijemo da pređemo tek tako jer su svi takozvani prijatelji potencijalni Musići u budućnosti, i svi mi moramo da se zapitamo i zamislimo nad tom pojavom. Ovo treba shvatiti kao upozorenje - smatra sociolog Bojan Panaotović.
Prema Panaotovićevim riječima, pojava je i posljedica kulture nasilja u kojoj živimo.
- Životni stil odiše nasiljem, od načina na koji vaspitavamo djecu, do nasilja u školama i na ulicama. Najgledaniji sadržaji su prepuni nasilja i prostakluka, pa stoga i ne čudi da smo počeli da živimo ono što smo do jučer gledali samo u filmovima - naglašava Panaotović.
(DEPO/BLIN/em)