ZAKLJUČCI SA SJEDNICE HDZ-A 1990

Pozdravljamo rezultate mostarskog dogovora lidera šest stranaka

Arhiva 17.12.12, 14:47h

Predsjedništvo HDZ-a 1990 održalo je danas u Sarajevu sjednicu na kojoj je razgovarano o situaciji u BiH i Federaciji BiH te, u vezi s tim, donijelo više zaključaka

Božo Ljubić - sjednica Komisije za pripremu Vijeća ministara BiHPredsjedništvo HDZ-a 1990 pozdravlja rezultate mostarskog dogovora lidera šest stranaka i, kao dio nove parlamentarne većine, pružiti će punu potporu i sudjelovati u realizaciji zaključaka s toga dogovora.

HDZ 1990 drži prioritetnim provedbu odluke Europskoga suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci na način na koji se respektira i hrvatska pozicija, te rekonstrukciju izvršne vlasti u Federaciji BiH tako da pozicije u izvršnoj vlasti trebaju pripasti legitimno izabranim predstavnicima naroda.

Predsjedništvo traži žurnu rekonstrukciju vlasti u FBiH i poziva odgovorne da postupaju u skladu s ustavom i zakonom, jer će inače biti odgovorni za ukupne političke, gospodarske i socijalne posljedice u BiH. Bolje je da se to obavi u okviru ustava i zakona nego pod pritiskom socijalnoga nezadovoljstva.

Predsjedništvo traži dosljedno poštivanje dosadašnjih dogovora potpisanih između stranaka šestorke iz Federacije, kao i onih potpisanih unutar hrvatskoga bloka.

Predsjedništvo je analiziralo provedbu izbornih rezulatata lokalnih izbora te konstatiralo da se nije slijedilo duh i poltiku HNS-a, unatoč nastojanju HDZ-a 1990 da provedba rezultata bude u inetresu lokalnih sredina i hrvatskoga naroda u cjelini.

Zabrinjavajuće je da je HDZ BiH u provedbi rezultata izbora bio bliže SDA-u, čak i u takvim sredinama kao što su Žepču i općine srednje Bosne, nego HDZ 1990.

U kontekstu informacija u medijima vezanim za rekonstrukciju Federacije BiH HDZ 1990 još jedanput reafirmira svoja stajališta da se pitanje samoodržive i funkcionalne BiH može rješavati samo u okviru reforme Ustava BiH kao i hrvatskog pitanja u okviru toga.

Što se tiče promjena na teritoriju Federacije, samo rješenja koja će uvažavati sve prostore Hrvata gdje oni žive prihvatljiva su za HDZ 1990, stoji u priopćenju iz Ureda za odnose s javnošću HDZ-a 1990.

 (FENA/md)