Foto: DEPO PORTAL
Prema prijedlogu zakona, izbjeglica iz BiH i raseljena osoba imaju pravo povratka u ranije prebivalište, izbor drugog prebivališta te povrat imovine ili kompenzaciju - naknadu za imovinu koja se ne može vratiti.
Prijedlogom zakona definirano je da će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u roku od 120 dana od dana donošenja ovog zakona u koordinaciji s nadležnim tijelima entiteta, Brčko Distrikta BiH i općina donijeti potrebne upute i izraditi jedinstvenu listu korisnika, prema vrsti pomoći na razini BiH koja će biti temelj za trajno rješavanje pristupa pravu na dom.
Prema ovom zakonu, sve do potpune provedbe ciljeva iz Aneksa VII sredstva za ostvarivanje prava izbjeglica iz BiH, raseljenih osoba i povratnika u visini od dva posto osigurava se iz proračuna institucija BiH, entiteta, Brčko Distrikta BiH, kantona, gradova i općina, a koordiniranje aktivnosti na planiranju i raspoređivanju sredstava za zajedničke projekte vršit će se putem Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i Komisije za izbjeglice.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH koji će Ministarstvo financija i trezora dostaviti Parlamentarnoj skupštini na razmatranje po hitnom postupku.
Usvajanje ovog zakona proističe iz stand-by aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom, na koji se BiH obvezala potpisivanjem Pisma namjere.
Prijedlogom zakona su precizirane uočene nedorečenosti s ciljem rješavanja problema servisiranja vanjskog duga u situacijama (ne)usvajanja proračuna institucija BiH, kao i financiranja bh. institucija u razdoblju privremenog financiranja.
Prijedlogom zakona definirano je da PSBiH usvaja zakon o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH do 31. ožujka svake godine, a ukoliko ga ne usvoji, bit će realizirani tekući rashodi nužni za funkcioniranje institucija BiH, o čemu Vijeće ministara BiH donosi posebnu odluku.
Predložena rješenja su u skladu s odlukom Ustavnog suda BiH kojom je precizirano da se ne smije potpuno onemogućiti funkcioniranje institucija BiH u slučaju kada Parlamentarna skupština ne usvoji proračun do zakonskog roka.
Podsjećamo da je Vijeće ministara na prošloj sjednici zatražilo od Parlamentarne skupštine povlačenje iz parlamentarne procedure ranijeg prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku, koji će Ministarstvo pravde dostaviti PSBiH s ciljem unapređenja postojećih procedura i prevladavanja pojedinih nedorečenosti u postupku primjene Zakona.
Prema prijedlogu zakona, tijela uprave i institucije koje imaju javne ovlasti dužni su strankama omogućiti pristup potrebnim podatcima, propisanim obrascima, internetskoj stranici tijela uprave i pružiti im druge obavijesti, savjete i stručnu pomoć.
Izmjenama Zakona, između ostalog, u potpunosti se omogućuje primjena elektroničkog načina komunikacije tako da stranka u postupku elektroničkim putem može podnijeti i povući zahtjev.
Dopunama Zakona propisano je da se u svojstvu svjedoka može pojaviti i maloljetna osoba koja se saslušava u prisutnosti zakonskog zastupnika.
Milana Popadić, pomoćnica ministra pravde BiH, imenovana je ispred Vijeća ministara BiH za člana Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine na mandatno razdoblje od četiri godine.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o usvojenim odlukama Europske komisije u vezi s programima višekorisničke IPA-e unutar komponente Pomoć u tranziciji i izgradnji institucija, i to Program višekorisničke IPA-e za 2012. (MBP 2012); Amandman br. 2 Programa višekorisničke IPA-e za 2010. godinu; IPA monitoring program za 2012. godinu; Amandman br. 1 programa Potpore civilnom društvu (CFS) za razdoblje 2011. - 2012.
Vijeće je dalo ovlast direktorici Direkcije za europske integracije Nevenki Savić da uputi pismo Europskoj komisiji kojim se potvrđuje suglasnost s ovim višekorisničkim programima, izmjenama programa i načinom njihove provedbe.
Podsjećamo da je Europska komisija 31. svibnja ove godine usvojila Program višekorisničke IPA-e unutar komponente Pomoć u tranziciji i izgradnji institucija za 2012. godinu u iznosu od 108.645.650 eura.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o održanom tehničkom sastanku na temu otvorenih pitanja u oblasti veterinarstva između predstavnika BiH i Europske unije.
Zadužen je Ured za veterinarstvo BiH da, u suradnji s nadležnim institucijama na državnoj i entitetskoj razini, pripremi dokumentaciju s podatcima o objektima koji uvoze sirovine podrijetlom iz Europske unije i vrstama proizvoda dobivenih preradom ovih sirovina i dostavi je nadležnim službama Europske komisije putem Direkcije za europske integracije Vijeća ministara BiH.
Ured za veterinarstvo BiH zadužen je obavijestiti Državno povjerenstvo za integrirano upravljanje granicom BiH o stavovima Europske komisije o tranzitu proizvoda podrijetlom iz trećih zemalja čija je destinacija BiH preko Luke Ploče, iznesenim na tehničkom sastanku.
U Bruxellesu je 21. rujna 2012. održan tehnički sastanak između predstavnika Ureda za veterinarstvo BiH i Opće uprave Europske komisije za zdravlje i zaštitu potrošača s ciljem rješavanja otvorenih pitanja u pogledu stvaranja pretpostavki za izvoz proizvoda životinjskog podrijetla u Europsku uniju.
Vijeće ministara BiH zadužilo je Direkciju za europske integracije da dostavi pismo s popisom ključnih mjera entitetskim vladama i parlamentima, skupštini i Vladi Brčko Distrikta BiH te vladama i skupštinama kantona.
Nadležne institucije i druga tijela uprave zaduženi su da ove mjere uvrste u svoje planove rada za 2013. te da o njihovoj provedbi izvijeste Direkciju za europske integracije, putem dokumenta Prilog institucija/dopuna Priloga institucija u BiH za godišnje izvješće o napretku u procesu europskih integracija za 2013., koja će na isti način izvijestiti Europsku komisiju.
Popis ključnih mjera je sastavni dio pisma koji je povjerenik za proširenje i politiku susjedstva Europske komisije Štefan Füle uputio predsjedatelju Vijeća ministara BiH s ciljem provođenja mjera kako bi iduće godine izvješće o napretku BiH u procesu europskih integracija bilo pozitivno.
Među mjerama su podnošenje dogovorenog prijedloga PSBiH i dopuna Ustava BiH radi usklađivanja s presudom Europskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić – Finci" i prioritetno rješavanje pitanja uspostavljanja potrebnog djelotvornog mehanizma koordinacije između različitih razina vlasti radi preuzimanja, provođenja i primjene zakonodavstva EU-a i djelotvornog korištenja pretpristupnih fondova.
Također, naglašene su mjere uspostavljanja Vijeća za državnu pomoć i njegove operabilnosti te sveobuhvatnog popisa državne pomoći, kao i djelotvorna provedba Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u BiH 2013.
Ove mjere sadržane su i u dokumentu Ključna prioritetna područja iz Izvješća o napretku za 2012. koji sadrži više od 25 aktivnosti koje će provesti vlasti u BiH u oblastima politički kriteriji, pravosuđe, gospodarski razvoj i standardi Europske unije.
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je set odluka o dodjeli oko četiri milijuna KM – grant sredstava za subjekte iz oblasti kulture, inovatorstva i sporta, koji su prijavili projekte na javni natječaj u skladu s kriterijima, koje je ranije usvojilo Vijeće ministara BiH.
Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o rasporedu 2.400.000 KM tekućeg granta "Sufinanciranje projekata u oblasti kulture u Bosni i Hercegovini" za 2012.
Novac će dobiti 66 subjekata za određene projekte u različitim iznosima od 4.000 KM do 215.000 KM koliko će dobiti Biblioteka za slijepe i slabovidne osobe u BiH za projekt izrade 300 naslova u tehnikama za slijepe i slabovidne osobe.
Donesena je Odluka o rasporedu 75.000 KM tekućeg granta za sufinanciranje projekata u oblasti "Potpora tehničkoj kulturi i inovatorstvu" za 2012.
Vijeće ministara je donijelo Odluku o rasporedu 910.000 KM tekućeg granta "Sufinanciranje sportskih manifestacija" za 2012.
Korisnici sredstava bit će 74 sportska subjekata u BiH, među kojima su Košarkaški savez BiH s 80.000 KM, Atletski savez BiH s 27.000 KM, Odbojkaški savez BiH s 45.000 KM, Savez klizačkih sportova BiH s 27.000 KM, Savez sjedeće odbojke BiH s 34.000 KM, Teniski savez BiH s 35.000 KM, Džudo savez BiH s 20.000 KM, Šahovska unija BiH s 23.000 KM itd.
Istodobno je donesena Odluka o rasporedu 400.000 KM tekućeg granta "Međunarodna suradnja u oblasti kulture" za 2012. kojom su ova sredstva raspoređena na 49 subjekata koji su predložili projekte u ovoj oblasti.
Svi korisnici sredstava po osnovi ova četiri granta dužni su Ministarstvu civilnih poslova dostaviti izvješća o namjenskom utrošku novca.
Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu Ministarstva financija i trezora i odredilo izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja kreditnog sporazuma između BiH i Razvojne banke Vijeća Europe za financiranje Projekta zatvaranja lokacija kolektivnih centara i alternativnog smještaja u BiH kroz pružanje javnog stambenog rješenja.
Nakon završenih razgovora, Ministarstvo financija i trezora dostavit će Vijeću ministara BiH nacrt sporazuma, sa osnovama za njegovo zaključivanje.
Ovim ugovorom financirat će se Projekt zatvaranja lokacija za kolektivne centre i alternativni smještaj kroz javna stambena rješenja u BiH.
Ukupni troškovi projekta su 87 milijuna eura, a iznos predloženog vanjskog duga je 60 milijuna eura.
Završetak projekta predviđa se do svibnja 2018., a provedbu će vršiti Fond za povratak Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju između BiH i Međunarodne asocijacije za razvoj - Projekt registracije nekretnina, sa osnovama za njegovo zaključivanje.
Ministarstvo financija i trezora dostavit će prijedlog sporazuma Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar Nikola Špirić.
Cilj projekta je pružanje potpore razvoju održivog sustava registracije nekretnina s harmoniziranom evidencijom u zemljišnoj knjizi i katastru u urbanim područjima Federacije BiH i Republike Srpske.
Riječ je o IDA kreditu vrijednom 30 milijuna američkih dolara s rokom otplate od 25 godina, uključujući grejs period od pet godina, i alokacijom kredita na Federaciju BiH i Republiku Srpsku.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog kreditnog sporazuma za financiranje Projekta nabave medicinske opreme za potrebe Javne institucije Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš" između BiH koju predstavlja Ministarstvo financija i trezora, i UniCredit Bank Austria AG, sa osnovama za njegovo zaključivanje.
Ministarstvo financija i trezora dostavit će prijedlog sporazuma Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar Nikola Špirić. Iznos kredita je 7.475.000 eura, s rokom otplate od 10 godina, počevši od 30. lipnja 2019.
Sporazumom se financira projekt nabave medicinske opreme za potrebe Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka, koji će Ministarstvo sigurnosti dostaviti Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je pomoćnik ministra sigurnosti Mate Miletić.
Zaključivanjem ovog sporazuma uspostavljaju se pravila i procedure o zaštiti tajnih podataka u međusobnoj razmjeni u okviru političkog, vojnog, ekonomskog, pravnog, znanstvenog, tehnološkog ili bilo kojeg drugog vida suradnje.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o bosanskohercegovačkoj znanstvenoj dijaspori i mogućnostima njezina korištenja za razvoj BiH s ciljem jačanja svijesti o ljudskim potencijalima u iseljeništvu i pokretanja aktivnosti usmjerenih na izradu sistemskih rješenja kojima će se ti potencijali koristiti za razvoj, kao i zaustavljanja procesa odliva mozgova iz BiH i stvaranja mogućnosti da se olakša privremeni, povremeni i stalni povratak znanstvene dijaspore u BiH.
Vijeće ministara BiH smatra resurse iseljeništva, uključujući ljudske resurse i znanstveno dijasporu, važnim faktorom za razvoj BiH.
Stoga su ministri preporučili bh. institucijama da koriste resurse iseljeništva za razvoj te da ih uključe u svoje razvojne dokumente. Prema ovoj informaciji, BiH je 12. zemlja u svijetu po procentu emigranata u odnosu na ukupno stanovništvo s više od 1,6 milijuna ljudi, uključujući drugu i treću generaciju.
BiH je 15. zemlja u svijetu i druga u Europi po procentu sudjelovanje novčanih doznaka iz inozemstva u bruto društvenom proizvodu zemlje, koji se prema podacima Svjetske banke iz 2010. kreću od 13 do 22 posto u BDP-u na godišnjoj razini, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
(FENA/md)