Piše: Kimelma RONDIĆ
Uz projekat prezentacije savremene bh. i svjetske umjetnosti 'Subdokumenta', 'Emporio Dangularium' (u čijoj postavci se nalaze radovi nekih od najznačajnijih savremenih umjetnika, regionalne, evropske i svjetske scene) i Charlama Depot Galeriju , CKA Charlama na čelu sa Jusufom Hadžifejzovićem danas je jedna od najaktivnijih nezavisnih umjetničkih organizacija u BiH. O uspjesima i specifičnom kreativnom djelovanju umjetnika u neformalnom galerijskom prostoru pisali su i svjetski mediji poput New York Timesa, La republice, Wiena Internationala i mnogi drugi.
No, uprkos uspjesima koje je ostvarila, ova Charlama Galerija će morati da napusti Kulturno-sportski centar Skenderija do 3. decembra. Kako Hadžifejzović tvrdi, dobili su pismo kojim se vrši prinudna deložacija na osnovu jednosmjerne odluke o raskidu Protokola o saradnji izmedju Centra Skenderija i same Charlame. U pismu između ostalog stoji da se moraju iseliti, a ukoliko to ne urade u datom roku biće prisilno izbačeni, i to o vlastitom trošku. Da ironija bude još veća, prema Hadžifejzoviću, Charlama je od strane Skenderije praktično pokradena.
- Prošle godine je Skenderija u naše ime konkurisala kod Fondacije za muzičku, scensku i likovnu umjetnost, a na osnovu partnerstva o projektu između Skenderije i UG Kotrljajući teatar koja je zastupala naš projekat. Međutim, oni su nama uzeli sve, nama nije ostalo ništa. Onemogućeni smo od strane njih da radimo naš program. Nenamjenski su potrošene pare, dakle, prisvoje pare i hoće da nas izbace, za DEPO PORTAL govori Hadžifejzović.
Budući da CKA Charlama nema potpisan ugovor sa Skenderijom o iznajmljivanju poslovnog prostora, Hadžifejzović kaže da su pravno 'čisti', te da su se konsultovali sa advokatima koji su posve sigurni da je slučaj kristalno jasan i da će ga zasigurno dobiti. Charlama je spremna izaći iz Skenderije ali tek onda kada oni ispune obaveze prema Charlami.
Svoj rad umjetnici koji dijeluju u prostoru Charlame predstavili su svjetskim muzeolozima i galeristima prilikom CIMAM-ove posjete Sarajevu, a sa djelovanjem ovog nezavisnog umjetničkog projekta upoznali su se između ostalih, najveći živući galerista Rene Blok i jedan od najznačajnijih reditelja današnjice Wim Venders koji su posjetili Charlamu. A, od narednog vikenda vrata Doma mladih na Skenderiji, biće otvorena za turbo folk zabave, i to svake subote, na kojima će da žare i pale zvijezde beogradskih 'splavova'.
- Bez ikakvih sredstava smo radili, doveli smo neke od značajnijih ličnosti iz svijeta umjetnosti. Stoga, mi smo napravili drugu vrstu umjetnosti koja je bila primamljivija. Prosto ne mogu da povjerujem da je ovaj čin stav vlasti, kome je stalo da to uradi, to je samovolja. Dovode cajke, to je kič, profitabilna prilika, a ne umjetnost. Nije mi jasno kako ne razmišljaju kakve će posljedice na omladinu odraziti ovakvo razmišljanje, navodi Hadžifejzović. On također tvrdi rad kako je rad Charlame bio preoznat i od strane ministara Šarića, Grahovca i Kaplana, ali da su se sada susreli sa nečim što oni nazivaju kulurnim barbarizmom.
Zbogo svega toga umjetnici koji poštuju rad CKA Charlama, najavljuju borbu za umjetnost. Stoga, za sutra Charlama organizuje cjelodnevni umjetnički program, 'Art Fight' od 8 do 20h, u nadi da se zajedničim snagama pošalje glasna poruka protiv nehumanih uslova u kojima umjetnici rade i institucije kulture djeluju. Glas protiv zaključanih vrata kulturnih ustanova koji postaju dominantna slika naše realnosti.
- Mi ćemo i akciju iseljavanja pretvoriti u umjetnost. Umjetnici su se digli, ne mogu više nad nama provoditi svoju volju i sputavati naš rad. Brutalno nasrću na nas i tu nema nikakve nježnosti prema umjetnosti. To će nas inspirisati, već imamo u planu da o ovome napravimo knjigu, a filmskih autori će na ovu temu snimiti film. Ne damo se i, iako je okrutna vlast prema nama, idemo u Art Fight , zaključuje Hadžifejzović.
Protestima će se pridružiti i Kolegijum Aristiskumu kojem je uprava Skenderije ovih dana isključila struju. Tako se sada Jubilarna 65. izložba ULUBIH povodom Dana državnosti BiH održava pod svijećama. Veliki broj drugiih umjetničkih udruženja i pojedinaca također najljuje da će se pridružiti ovim protestima.
Istovremeno, u znak podrške za borbu protiv ovoga "kulturnog barbarizma", na facebook stranici su osvanule brojne grupe koje poručuju isto, a to je da se 'ukloni' direktor Skenderije Hajriz Bećirević, te šalju poruke protiv nadolazeće turbo folk groznice u Domu mladih na Skenderiji. Članovi ovih grupa pozivaju sve zainteresovane da u subotu, 8. decembra, dođu na mirne proteste, ispred Skenderije, kako bi se usprotivili protiv ideje gašenja umjetnosti.
Da li će Sarajevo zaustaviti ovaj udar na epicentar kulture ovoga grada, vidjet će se narednih dana.
(DEPO PORTAL)