"Tribunal je doživio poraz jer je odustao od istine a da niko za to nije podnio ostavku i odgovarao", kazala je Hartmann podgoričkoj televiziji Vijesti te dodala: "Međunarodno sudstvo je kreirano da bi učinilo ono što ne mogu domaći sudovi, da zaštiti svjedoke... ali Haški sud se u posljednjih nekoliko predmeta ponaša kao provincijalni sud".
Hartmann je navela i kako su "postojale političke preporuke izvan Tribunala da se ne optužuje nijedan pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova, a da je u predmetu protiv Haradinaja bilo očiglednih problema sa svjedocima.
Bivša glasnogovornica Haškog tribunala kazala je i da je bivši predsjednik Crne Gore Momir Bulatović jedno vrijeme bio pod istragom tog suda.
Gostujući u emisiji "Načisto" na televiziji Vijesti, ona je rekla da je Tribunal zanimala Bulatovićeva uloga vezana za rat u Bosni.
"Bio je pod istragom vezano za Bosnu, a ne vezano za granatiranje Dubrovnika", kazala je Hartmann.
Rekla je i da ne zna detalje o tome kako se Sud u Haagu bavio slučajem deportacija, ali ih to pitanje, prema njenim riječima, nije previše tangiralo.
"Dosta brzo su odustali od političkog vrha u Crnoj Gori", kazala je Hartmann.
Ona se saglasila da je apsurdno da država porodicama žrtava deportacije plati četiri miliona odštete, a da onda optuženi funkcioneri MUP-a budu oslobođeni na sudu.
U kontekstu priče o sudovima u regionu i Haškom tribunalu, kazala je da vlasti javnost smatraju potpuno glupom.
Obrazložila je da se, zarad mira u kući, pokreću sudski postupci za ratne zločine, koji u suštini ništa ne znače i gdje na kraju svi budu oslobođeni.
Na konstataciju novinara da se sada tako "ponaša" i Haški sud, ona je odgovorila:
"Da... Sada svi imaju isti pristup, i to je dramatično."
Hartmann je, govoreći o Haškom tribunalu, rekla da je uvijek bila pokušaja da se politika umiješa u rad suda.
"Politika je pokušavala da uradi sve da Haški tribunal ne radi ono što treba", kazala je ona, prenijele su Vijesti online.
Fena/đk