FOTO/ USTAVNI SUD FBIH

Desnica Radivojević: SDA je zloupotrijebila kovertiranu, bjanko ostavku, to nije bio svojevoljan akt

Arhiva 27.11.12, 14:56h

U Ustavnom sudu FBiH u Sarajevu danas je održana javna rasprava u sporu kojim Desnica Radivojević želi dokazati da njegova ostavka na mjestu ministra prostornog uređenja u Federalnoj vladi nije svojevoljni akt već da je SDA zloupotrijebila 'kovertiranu, bjanko ostavku' kao dokument koji su on i drugi ministri iz njenih redova potpisali maja 2011. godine kao akt lojalnosti SDA, u kojoj su takve ostavke i deponovane

Desnica Radivojević i Živko Budimir u Ustavnom sudu BiH

Iz Radivojevićevog izlaganja proizilazi da se zloupotreba desila 22. juna ove godine, jer je on kao jedan od ministara u Federalnoj vladi, ujedno dopremijer, namjeravao podržati da na dnevni red sjednice Vlade bude stavljeno pokretanje procedure kadrovskih smjena u upravnim strukturama javnih preduzeća - dviju elektroprivreda u FBiH, dva telekoma i dviju pošta.

Bjanko ostavke su akti koji se tiču relacija između stranke i njenih ministara i ne mogu proizvoditi pravno dejstvo, stav je koji su danas zastupali Desnica Radivojević i njegova pravna opounomoćenica Lidija Korać.

Ona se pozivala na član 59. Zakona o organizaciji organa uprave. Time je nastojala dokazati da se njen klijent osjećao sposobnim da obavlja ministarsku dužnost i u momentu kad je ostavka dostavljena u pisanoj formi u ured predsjednika FBiH, potom u Federalnu vladu, jer navedeni zakonski član dozvoljava mogućnost ostavke ako se ministar osjeća nesposobnim ili iz drugih razloga se želi povući s funkcije.

Desnica Radivojević i Živko Budimir u Ustavnom sudu BiH

Druga strana u ovom sporu je predsjednik Federacije Živko Budimir kao funkcioner koji je, prema proceduri, dobio na sto te prihvatio Radivojevićevu ostavku. Budimir i njegov opunomoćenik Nedim Ademović tvrde da je ostavka s ministrovim postpisom dostavljena prema proceduri u pisanoj formi i da je iz njenog sadržaja proizilazilo da je neopoziva.

Budimir, kaže, nije imao nijedan element da ne prihvati ostavku pa ni na osnovu telefonskog razgovora koji je obavio s ministrom Radivojevićem prije nego što je potpisao njeno prihvatanje.

Sudije Ustavnog suda fokusirale su se tokom današnje rasprave upravo na pitanje da li je ostavka voljni, lični čin ministra Radivojevića, a na sva njihova pitanja, akteri spora zastupali su oprečne stavove.

Sudije su pitale za vrijeme i detalje sastanka održanog u uredu ministra za izbjeglice Adila Osmanovića (SDA) u pauzi Vladine sjednice od 22. juna, kojem su osim Osmanovića i Radivojevića, prisustvovali i predsjednik SDA Sulejman Tihić, ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj te stranački dužnosnik Asim Sarajlić i Refik Begić.

Svi učesnici tog susreta bili su pozvani na današnju sudsku raspravu, ali Tihić, Osmanović i Begić nisu došli pa su na sudska pitanja odgovarali Trhulj i Sarajlić. Oni su između ostalog potvrdili da je predsjednik Federacije kontaktirao ministra Radivojevića upravo tokom sastanka u Osmanovićevom uredu, i to na Sarajlićev broj telefona jer ga nije mogao dobiti na lični broj.

Desnica Radivojević i Živko Budimir u Ustavnom sudu BiH

Odluka u ovom sporu bit će donesena naknadno, rekla je na kraju rasprave predsjednica Suda Kata Senjak.

Prema sudskoj odluci iz oktobra ove godine, u sporu koji je pokrenuo federalni premijer Nermin Nikšić, također u vezi s Budimirovim prihvatanjem Radivojevićeve ostavke, Budimiru je ostavljena mogućnost da preispita tu svoju odluku, ali pošto on to nije učinio, aktuelni, novi spor je pokrenuo Desnica Radivojević.

(FENA/em)