Nakon što im pozivi nisu uručeni, kaže Suljagić, zaključi su da se radi o najjednostavnijem policijskom triku, a to je da policija zadrži poziv te da pod izgovorom da osobe na čije ime pozivi glase nisu mogli pronaći pošalju policajce koje bi ih uhapsili i napravili ih kriminalcima.
Stoga su Suljagić i Hodžić otišli u nedjelju ujutro u policijsku stanicu te zatražili njihove pozive, ali im je tada rečeno da takvih poziva nema, no u poslijepodnevnim satima policajac je na kućnu adresu Zekerijaha Hadžića donio poziv za Suljagića i Hadžića.
Treća osoba trenutno nije u BiH, ali kada dođe i on će biti pozvan na razgovor, kaže Suljagić.
"Pozvani smo u svojstvu svjedoka, ali nigdje se ne navodi čega smo bili svjedoci. Kojem smo to mi krivičnom djelu ili prekršaju svjedočili", pojašnjava Suljagić, izražavajući očekivanje da će im se to u ponedjeljak ujutro, kada se trebaju javiti u policijsku stanicu Srebrenica, objasniti.
Suljagić podsjeća da više nismo u 1992. godini kada je policija mogla osobe ovakvih imena i prezimena zlostavljati samo zato što se tako zovu.
Građanska inicijativa "Glasaću za Srebrenicu" tokom proteklih mjeseci organiziranim akcijama animirala je hiljade preživjelih Srebreničana rasutih širom BiH, ali i ljude koji nisu iz Srebrenice, da se prijave u ovom gradu i glasaju.
FENA/đk