NEBOJŠA RADMANOVIĆ, PREDSJEDAVAJUĆI PREDSJEDNIŠTVA BIH

Dejton je napravio dvije male države koje imaju par zajedničkih stvari

Arhiva 22.11.12, 07:25h

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je da bi BiH mnogo jednostavnije funkcionisala i da bi bilo mnogo manje političkog sukobljavanja da nije mijenjan izvorni Dejtonski sporazum.

Svečana inauguracija predsjedništvo BiH"U osnovi, Dejton je napravio dvije male države koje imaju nekoliko zajedničkih stvari i tako je jednostavnije funkcionisati. U međuvremenu, visoki predstavnici, da li svojom silom, nametanjima i pritiscima, promijenili su više od 50 nadležnosti koje su na razne načine prenijeli na nivo BiH", naveo je Radmanović.

On je sinoć za Radio-televiziju Republike Srpske rekao da je to otežalo komunikaciju među političarima, ljudima, kao i funkcionisanje entiteta, kantona, pa i BiH u cjelini.

Prema njegovim riječima, u BiH je potrebno stvarati atmosferu dogovora među političarima, zbog čega je neophodno da OHR ode iz BiH.

Radmanović je rekao da političari u BiH treba međusobno da se dogovore o pitanjima napretka BiH prema EU i da na taj način stave pred svršen čin međunarodnu zajednicu, da bi OHR otišao iz BiH.

Prema njegovim riječima, kada bi se sada ušlo u analizu sporazuma vidjelo bi se da Ustavni sud BiH radi po ustavu koji nije iz Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Kada je riječ o formiranju nove parlamentarne većine u BiH, Radmanović je istakao da dobro funkcioniše sporazum SNSD-a i SDS-a o zajedničkom djelovanju na nivou BiH.

"Osnova budućeg rada u parlamentu BiH u vezi je sa sporazumom SNSD-a i SDP-a, da bi zajedno promijenili nekoliko stvari koje su dobre za Republiku Srpsku i druge u Federaciji BiH", istakao je Radmanović.

On je uvjeren da će taj sporazum dobro funkcionisati, jer je BiH izgubila prethodne dvije godine na putu ka EU, što se odražavalo i na entitete.

Kada je riječ o mogućoj rekonstrukciji FBiH, Radmanović smatra da to ne bi trebalo da se odrazi na Republiku Srpsku, jer je to unutrašnja stvar FBiH.

"U FBiH prvo je potrebno to da Hrvati, kao konstitutivan narod, ostvare ista prava kao i druga dva naroda u BiH. Kada je riječ o tom pitanju još nije urađeno ništa konkretno u političkom establišmentu u Sarajevu", zaključio je Radmanović.

(DEPO/BLIN/em)