Komentirajući novonastali problem na relaciji FBiH - MMF, a koji bi, po svim informacijama mogao ugroziti stand-by aranžman, Selimović je podsjetio da su predmetni vojni penzioneri u pravo uvedeni zakonom koji je usvojen 2010. godine.
- Ovdje postoji razlika u tumačenju Pisma namjere Vlade FBiH poslanom MMF-u u kojem se kaže da Vlada neće uvoditi nove ljude u pravo. Pozicija SDP-a je da su ovi penzioneri uvedeni u prava državnim Zakonom još 2010. godine i od tada imaju pravo na prijevremenu starosnu penziju pod povoljnim uvjetima, pojasnio je Selimović.
Jedino što jeste razlika u odnosu na prethodni period je da su obavezu preuzeli entitetski nivoi, a što je, kazao je Selimović, logično jer su fondovi na entitetskim nivoima.
- FBiH uvođenjem ove populacije u Zakon ne bi stvorila nikakve dodatne finansijske obaveze, odnosno, novac za njih je osiguran u budžetu, rekao je Selimović.
MMF je vrlo jasno rekao, istakao je Selimović, da ovo dovodi u pitanje aranžman s MMF-om.
- Smatram da imamo dovoljno vremena da nađemo kompromis do zasjedanja Zastupničkog doma Parlamenta FBiH koji je u slijedeću srijedu, a koji je bi trebao zadovoljiti i ovih 1.511 vojnih penzionera kojima je, objektivno, država obećala da će im riješiti problem, rekao je Selimović.
MMF je vrlo dlučan u namjeri da ovo pitanje riješi na način na koji su oni to zamislili, ali im je, zaključio je Selimović, poslana jasna poruka da su dvije strane ravnopravne u pregovorima i da ne postoje ucjene.
FENA/đk