Piše: Nedžad AHATOVIĆ, prof. odbrane i sigurnosti
Nesrazmjeran oružani odgovor Izraela na provokacije Hamasa, prije i posebno nakon atentata na Ahmada Al Jabarija, šefa vojnog krila Hamasa, ni nakon sedam dana ne jenjava i prelazi u konstantne artiljerijsko raketne udare po ranije identifikovanim metama u Gazi, ne vodeći uopšte računa o civilnim žrtvama. Ovaj nastavak vojnih operacija Izraela u pojasu Gaze, pokazuje da su izraelske političke i vojno-sigurnosne strukture odlučile da i pored negativnog PR-a za Izrael u regionu i svijetu nastave sa odlučnom akcijom protiv Hamasa.
Izrael, dakle, ne odustaje da brutalnim državnim nasiljem osujeti prijetnje sigurnosti izraelske države i građana, pri tom u djelo sprovedeći novu odlučnu i nemilosrdnu strategiju i doktrinu upotrebe svojih oružanih snaga u borbi protiv terorizma. |
Premijer Izraela, Benjamin Natanjahu je najavio da je sve spremno za kopnenu invaziju na Pojas Gaze, a stanovništvo ovog područja je i letcima upozoreno da se evakuiše prema centru Gaza Citiya. Sa druge strane imamo intenzivnu diplomatsku aktivnost u kojoj je ministarska delegacija Arapske lige već stigla u Gazu, dok je generalni sekretar UN-a Ban Ki Mun došao u Izrael, a američka državna sekretarka Hilari Klinton treba također da dođe u Izrael.To znači da su izraelske političke i vojno-sigurnonse strukture čvrsto odlučile da izvrše kopnenu invaziju na Pojas Gaze i da se na licu mjesta obračunaju sa Hamasom, što može vrlo lako izbjeći kontroli i eskalirati u međunarodni konflikt širokih razmjera.
Izrael, dakle, ne odustaje da brutalnim državnim nasiljem osujeti prijetnje sigurnosti izraelske države i građana, pri tom u djelo sprovedeći novu odlučnu i nemilosrdnu strategiju i doktrinu upotrebe svojih oružanih snaga u borbi protiv terorizma.
![]() |
Kasher-Yadlin teorija o vođenju pravednog rata u sebi sadrži etičke principe prema kojima je dozvoljeno nanijeti štetu i oduzeti život civilima s ciljem otklanjanja potencijalne terorističke prijetnje ili njenih izvršioca. Ova teorija se kosi sa svim principima vođenja pravednog rata, jer u slučaju namjere da se civilima nanese šteta i oduzme život, država po međunarodnom pravu gubi moralni legitimitet za korištenje nasilnih metoda za zaštitu svojih građana i svoje teritorije. |
Naime, 2005. godine Asa Kasher, izraelski filozof, lingvista i publicista u svojstvu profesora na Univerzitetu u Tel Avivu, priredio je stručni esej o pravilima ponašanja u borbi koji je na snazi u izraelskim oružanim snagama (IDF). On je sa aspekta sociološkog uticaja terorizma na život u Izraelu dao etičku kritiku pravila ponašanja izraelske vojske u borbi. U tom eseju ugledni profesor je kritikovao tradicionalno utemeljene visoke etičke i moralne vojne standarde sadržane u vojnom zborniku pravila ponašanja u borbi (heb. Ruah Tzazal) koji se temelje na judeizmu kao religiji. Njegova kritika posebno se odnosi na pravilo „čistote oružja“ odnosno na humano postupanje u borbi prema kojem se izraelski vojnik, u skladu sa tradicionalnim pravom i judeističkom religijom, mora odgovorno odnostiti prema upotrebi oružja srazmjerno prijetnji na način da se ratni zarobljenici i civili obavezno poštede posljedica upotrebe oružja.
Profesor Kasher se u svom eseju založio da se ovo pravilo ne bi trebalo primjenjivati u provođenju borbenih zadataka protiv terorista. Esej profesora Kashera je sa potpisom ko-autora general majora Amosa Yadlina, tadašnjeg šefa vojno-obavještajne službe izraelske vojske i bivšeg vojnog atašea Izraela u Washingtonu, objavljen u magazinu vojne etike IDF-a 2005. godine. Namjera ovog eseja je bila da on vremenom preraste u doktrinu upotrebe izraelske vojske u sukobima niskog intenziteta sa teroristima i palestinskim terorističkim organizacijama. Suština ove doktrine je da se kolateralne žrtve koje se dese prilikom izvođenja borbenih operacija protiv terorista mogu smatrati opravdanim sa aspekta vođenja pravednog rata protiv terora usmjerenog ka nestanku države Izrael.
Teorija o vođenju pravednog rata, je osnov međunarodnog ratnog prava,njeni su začetnici Agustin, Toma Akvinski, Suarez, Vettel, Gugenheim i dr., a ona ima tri osnove – JUS AD BELLUM, koji se tiče pravde u ratu općenito; JUS IN BELLO, koji se tiču pravde u ratu nakon što je počeo; i dopunsku treću JUS POST BELLUM, koji se tiču pravde nakon završetka rata. No, prema teoriji Kasher-Yadlin znači da država može započeti napad ne samo zbog pravog razloga, što je dozvoljeno prema međunarodnom pravu, nego i zbog potencijalne prijetnje. Sa druge strane, pravi razlog za vođenje rata pored ustaljenih principa - samoodbrane i pružanja otpora vanjskom napadu, agresiji, odbrane drugih od istih događaja, zaštita nevinih od brutalnih, agresivnih državnih sistema - mora prema Kasher-Yadlin teoriji da sadrži i terorizam kao oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava, kako bi se efikasno zaštitila državna prava i prava njenih vlastitih građana.
Uvaženi profesori Walzer i Margalit su naspram Kasher-Yadlin teorije zauzeli rezolutan stav, da teoretiziranje o moralnosti rata i sukoba ne može biti praktično primjenjeno u samom izvođenju borbenih operacija, jer zato postoje međunarodne regule, te da ne može postojati niti jedan opravdan razlog zbog kojeg Izrael i njegove oružane snage ne trebaju praviti razliku između civila i vojnika na neprijateljskoj strani. |
Ništa tu ne bi bilo sporno da Kasher-Yadlin teorija o vođenju pravednog rata u sebi ne sadrži etičke principe prema kojima je dozvoljeno nanijeti štetu i oduzeti život civilima s ciljem otklanjanja potencijalne terorističke prijetnje ili njenih izvršioca. Ova teorija se kosi sa svim principima vođenja pravednog rata, jer u slučaju namjere da se civilima nanese šteta i oduzme život, država po međunarodnom pravu gubi moralni legitimitet za korištenje nasilnih metoda za zaštitu svojih građana i svoje teritorije.
To sa praktičnog stanovišta znači da je zaštita života izraelskog vojnika i građanina od prijetnji koje dolaze sa teritorija koje su pod palestinskom samouprvom, Pojas Gaze i Istočni Jerusalem, prioritet u odnosu na zaštitu civila koji žive na tim terotirijama. Ova radikalno militantna i antihumanistička vojna doktrina naišla je u samom Izraelu na oštru osudu u kojoj prednjače uvaženi profesor Avashai Margalit, redovni profesor na Prinston Univerzitetu i Emeritus, profesor filozofije na Univerzitetu u Jerusalemu, kao i čuvenog američkog političkog filozofa Michaela Walzera, profesora Emeritusa na Univerzitetu Prinston. Uvaženi profesori Walzer i Margalit su naspram Kasher-Yadlin teorije zauzeli rezolutan stav, da teoretiziranje o moralnosti rata i sukoba ne može biti praktično primjenjeno u samom izvođenju borbenih operacija, jer zato postoje međunarodne regule, te da ne može postojati niti jedan opravdan razlog zbog kojeg Izrael i njegove oružane snage ne trebaju praviti razliku između civila i vojnika na neprijateljskoj strani.
![]() |
I pored oštre intelektualne diskusije koja se u Izraelu vodila i dalje se vodi, bivši glavnokomandujući izraelskih oružanih snaga, general Moshe Yalon je 2005. godine prihvatio Kasher-Yadlin teoriju i vatreno je zagovarao u svim diskusijama oko upotrebe izraelskih oružanih snaga u borbi protiv svih oblika terorizma, kako u Knesetu, tako i pred kabinetom tadašnjeg premijera Izraela Arijela Sharona. |
Međutim, i pored oštre intelektualne diskusije koja se u Izraelu vodila i dalje se vodi, bivši glavnokomandujući izraelskih oružanih snaga, general Moshe Yalon je 2005. godine prihvatio Kasher-Yadlin teoriju i vatreno je zagovarao u svim diskusijama oko upotrebe izraelskih oružanih snaga u borbi protiv svih oblika terorizma, kako u Knesetu, tako i pred kabinetom tadašnjeg premijera Izraela Arijela Sharona. Iako ova radikalno militantna antihumainistička terorija o doktrini upotrebe IDF-a nije dobila zeleno svijetlo niti od izraelske Vlade niti od Kneseta, a niti od šire intelektualne javnosti, treba istaći da je Moshe Yalon danas zamjenik premijera Benjamina Natanjahua i ministar za strateške poslove u njegovom kabinetu.
Šta će nam donijeti silni diplomatski pritisci i posjete visokih zvaničnika Izraelu i Gazi, ostaje da se vidi, no činjenica je da su izraelske političke i vojno-sigurnonse strukture izgubile strpljenje sa Hamasom čiji im napadi služe kao opravdanje za političku i vojnu akciju protiv unilateralnog priznanja palestisnke države, što će, kako se čini, spriječiti po svaku cijenu, svim metodama i raspoloživim sredstvima.
S obzirom da je u Gazi od djelovanja izraelskih oružanih sistema, i sa kopna i iz zraka, do pisanja ovog teksta poginulo 87 građana, među kojima na desetine malodobne djece, vama ostavljam da prosudite da li je radikalno militantna antihumanistička teorija Kasher-Yadlin u pogledu doktrine upotrebe oružanih snaga Izraela primjenjena kada je u pitanju djelovanje izraelske vojske i sigurnosnih struktura u Pojasu Gaze.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN)