Britanska medijska kuća BBC u svome izvješću piše da je tužiteljstvo Sanaderovo postupanje nazvalo "ratnim profiterstvom" jer su optužbe za koje je proglašen krivim i osuđen počinjene u vrijeme Domovinskog rata kada je Hrvatskoj bio otežan put do međunarodnih tržišta.
Dodaje da presuda izrečena na zagebačkom Županijskom sudu, ako postane pravomoćna, bit će osnova po kojoj hrvatska tvrtka INA može raskinuti sadašnji ugovor o dioničkom udjelu s mađarskim MOL-om.
Američki dnevnik The Washington Post prenosi priopćenje mađarskog MOL-a koji ističe da je odbacivao sve optužbe i da će tako nastaviti te prenosi MOL-ovu izjavu da "ovaj slučaj ima manje veze sa spomenutim kompanijama, a više s politikom u Hrvatskoj".
Sanader jer najviši bivši dužnosnik koji je u Hrvatskoj osuđen za korupciju, napisao je u utorak Radio Slobodna Europa koji napominje da je tužiteljstvo zatražilo maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora za nepravilnosti u privatizaciji hrvatske naftne kompanije.
Europski informacijski kanal Euronews prenio je da je suđenje u aferi INA-MOL trajalo godinu dana i da je bivši premijer, kojemu se sudi po još nekoliko optužnica, proglašen krivim kao ratni profiter.
Vijest o kazni izrečenoj Sanaderu prenijeli su i njemački kanal Deutsche Welle koji, kao i američki ABC News te RTT News, ističu da je borba protiv korupcije jedan od glavnih uvjeta Europske unije za prijem Hrvatske u punopravno članstvo 2013.
Bugarska agencija Sofia News prenosi da Europska unija pomno prati hrvatsku borbu protiv korupcije prije hrvatskog ulaska u EU 2013. te citira BBC koji piše da je Bruxelles prema Hrvatskoj primijenio oštrije kriterije nego prema Bugarskoj i Rumunjskoj koje su postale punopravne članice prije nego su se obračunale s korupcijom.
I španjolski mediji prenijeli su vijest o presudi bivšem premijeru, pa tako dnevni list El Mundo piše da ga čekaju druga suđenja i podsjeća da je Sanader bio u zatvoru no da je pušten da se brani sa slobode uz jamčevinu od 1,7 milijuna eura.
Vijest o presudi prenijeli su i francuski dnevnici kojih većina donosi kratak pregled Sanaderova političkog puta i prenose kako hrvatski novinari nisu uspjeli odgonetnuti prave razloge naprasnog Sanaderova povlačenja iz aktivne politike kada je stranku i vladu prepustio svojoj prvoj suradnici da bi je kasnije optužio kako je ona inicirala njegovo suđenje.
(FENA/em)
STRANI MEDIJI O PRESUDI SANADERU
Europska unija pomno prati hrvatsku borbu protiv korupcije
Arhiva 20.11.12, 17:33h
PODIJELI NA
24 SATA
Razvalili u Zadru: Plivači SPID-a osvojili čak 17 medalja, Ismail Barlov dominantan
Bitka za gradonačelnike: Tomašević dobio najviše glasova u Zagrebu, Puljak u Splitu, iznenađenje u Rijeci
Novi diplomatski šamar Rusiji: Ministrici kulture zabranjen prelet ka Vatikanu, avion se morao vratiti u Moskvu
'Sad ću da mu j***m mater!': Pogledajte snimak okršaja osiguranja predsjednika i premijera Srbije
U vijesti o 10-godišnjoj zatvorskoj kazni dosuđenoj bivšem premijeru Ivi Sanaderu za primanje mita zbog pogodovanja stranim tvrtkama, strani mediji ističu da je borba protiv korupcije važan uvjet Europske unije za ulazak Hrvatske 2013., i da bi presuda mogla poslužiti za raskid ugovora s mađarskim partnerom