Nova teorija predlaže kako je postojao izrazito haotičan period u povijesti Sunčevog sistema, u kojem se mlada zvijezda van sistema previše približila Suncu i povukla planete izvan orijentacije prema ekvatoru na Suncu.
Tu teoriju predložio je Konstantin Batygin iz Harvard-Smithsonian centra za astrofiziku, prenosi Daily Mail. Zbog te navedene zvijezde, sugerira Batygin, Zemlja i ostali planeti u našem sustavu nemaju savršenu orbitu oko Sučevog ekvatora.
Batygin nadalje objašnjava u svojoj teoriji kako se mlade zvijezde mogu razvijati u skupinama, gdje susjedne zvijezde djeluju na materiju oka se širi oko ekvatora zvijezde i iz koje se formiraju planeti sistema i povlače tu materiju, prenosi dnevnik.hr.
'Mislim da se negdje u Mliječnoj stazi nalazi zvijezda koja je odgovorna za naše naginjanje', zaključuje Btygin.
Astronom Josh Winn s MIT-a smatra kako Batyginova teorija nije u potpunosti bez pokrića. 'Najbolja stvar oko te teorije je što je možemo testirati', istaknuo je Winn.
Za primjer, NASA-in teleskop Kepler izmjerio je nagib samo jednog sistema planeta dosad i to u sustavu Kepler 30. U tom sustavu, svi su planeti poravnati s wekvatorom njihove matične zvijezde.
'Postoji dobra šansa da astronomi otkriju poremećaj u poravnanju planeta u sistemu Alpha Centauri', ističe Batygin. Alpha Centauri je planetarni sistem najbliži našem i ima samo tri planeta, jedan od kojih je veličine slične Zemlji.
(DEPO/BLIN/em)