RADO ISPIJANA, A MALO ISPITANA

Jesu li energetska pića zaista štetna koliko se govori?

Arhiva 17.11.12, 19:08h

Rado su ispijana, a malo istražena. Desetine miliona mladih uživalaca širom svijeta danas (ne)umjereno troše energetska pića, a njihovi proizvođači brzo postaju milijarderi

energetska pića

Glavni su sastojci šećer i kofein, koji privremeno stimuliraju, ali dugoročno znače gubitak energije. Bolivija je navodno krenula u proizvodnju energetskog pića na bazi koke, dok Indijci namjeravaju popularnim austrijskim i američkim brendovima konkurirati pićem na bazi kravljeg urina. Kažu da osvježava

Prošlog je prosinca popila dva energetska pića tijekom 24 sata i preminula. Uzrok smrti? Autopsijom 14-godišnje Amerikanke Anaïs Fournier utvrđeno je da je došlo do 'poremećaja srčanog ritma uzrokovanog trovanjem kofeinom'. Djevojčica je navodno patila od jedne srčane bolesti, prenosi tportal.

'Dvije konzerve pića 'Monster Energie' od 0,7 litara odgovaraju količini od sedam Coca-Cola iste veličine, dovoljne da se djevojčica predozira kofeinom, zbog čega je došlo do zatajenja srca', tvrde odvjetnici roditelja nesretne Kalifornjanke koji su proizvođača popularnog pića tužili sudu. Slučaj je stigao do Vrhovnog suda Kalifornije, a roditelji Anaïs Fournier kažu da zahtjevom za obeštećenjem žele upozoriti proizvođača da postane svjestan toga da 'njihov proizvod može ubiti nekoga'. Američka kompanija Monster Beverage, pak, tvrdi da je nakon osam milijardi konzervi prodanih u mnogim zemljama svijeta, ovo prvi put da netko dovodi u vezu smrtni slučaj s njihovim proizvodom.

Konzumacija energetskih pića u porastu

Proizvodnja energetskih pića posljednjih je godina najbrže rastući segment američke industrije bezalkoholnih napitaka koja je samo prošle godine obrnula nekih devet milijardi dolara. Ispitivanja pokazuju da ih redovito ispija svaki treći mladi Amerikanac, ali nitko još ne zna kakav će biti njihov dugoročni učinak na zdravlje, naročito u adolescenata s kroničnim bolestima. Tek su od prošle godine američki Centri za borbu protiv trovanja počeli voditi evidenciju i o slučajevima sustavnog predoziranja energetskim pićima, pa je od listopada do prosinca 2011. zabilježeno 677 slučajeva, a od siječnja do polovine veljače ove godine 331. Žrtve su najčešće djeca i adolescenti, ali najviše zabrinjava podatak da je od onih 331 svaki četvrti bilo dijete mlađe od šest godina!

U odnosu na dva miliona slučajeva različitih vrsta trovanja, to i nisu strašne brojke, ali lista simptoma pretjeranog uživanja je prilično dugačka, uključujući grčeve, halucinacije, lupanje srca, bolove u grudima, razdražljivost, divljanje visokog krvnog pritiska, a u najgorem scenariju može dovesti do fatalne aritmije, upozorili su nedavno mlade konzumente liječnici u američkom stručnom magazinu 'Pediatrics'.

Fatalna doza kofeina je nešto iznad pet grama, što znači da biste morali popiti desetke energetskih pića, no rizik se uvećava ako ih miješate s alkoholom, imate problema sa srcem, jetrima ili uzimate lijekove koji usporavaju čišćenje organizma od kofeina. Liječnici također upozoravaju da mnoga takva pića sadrže tvari koje pojačavaju učinak kofeina, te mogu izazvati mučninu i proljev.

(DEPO/BLIN/em)