Kako saznaju beogradske Novosti, Međunarodni sud pravde (MSP) u Haagu sazvao je za 23. novembra ročište pred predsjednikom Suda kako bi se s predstavnicima Srbije i Hrvatske dogovorio o glavnom ročištu i dokazima i svjedocima koji će na njemu biti izvođeni.
Očekuje se da, poslije toga, predsjednik MSP-a zakaže i glavno ročište, za jesen sljedeće godine. Dvije strane će praktično do tada imati mogućnost da postignu dogovor o vansudskom poravnanju.
Stvari bi mogle da se mrdnu s mrtve tačke poslije susreta šefova diplomatija dviju zemalja Ivana Mrkića i Vesne Pusić, koji bi, kako je Večernjim potvrđeno u Ministarstvu spoljnih poslova, trebalo da se održi do kraja godine.
Jedan od glavnih preduslova za dogovor o vansudskom okončanju procesa pred MSP-om u Haagu je i parafiranje bilateralnog sporazuma o ustupanju postupaka za ratne zločine, koji se vode u Srbiji i Hrvatskoj. Kako je rečeno Večernjim u Ministarstvu pravde, srpski pravosudni organi trenutno analiziraju nacrt teksta ovog sporazuma i tek nakon toga trebalo da bude iniciran susret s hrvatskim kolegama. Hrvatska protiv 1.500 Srba ima ovakve optužnice, a Srbi samo protiv 40 Hrvata.
Dok se čeka "odmrzavanje" političkih pregovora, srpski pravni tim u procesu pred MSP-om nastavlja da se priprema za glavno ročište. Već se sortiraju i pripremaju najjači dokazi i svjedoci koje će izvesti pred sud kako bi dokazali da je tokom "Oluje" počinjen genocid nad Srbima, i to po Konvenciji UN-a. Također, pred sudijama će svjedočiti i istraživači koji su godinama posle protjerivanja Srba obilazili opljačkana i spaljena sela i gradove i prikupljali informacije i dokaze.
Zagreb je krajem augusta dostavio MSP-u njihov podnesak, na 250 strana, na srpski odgovor na hrvatsku tužbu za genocid, rečeno je Večernjim u njihovom Ministarstvu pravde. Time je okončana faza dostavljanja pisanih argumenata.
Za razliku od Štrpca, koji smatra da je za Srbiju bolje da se proces o optužbama za genocid dovede do kraja pred MSP-om, Milorad Pupovac, potpredsjednik SDSS-a, zalaže se za vansudsko poravnanje.
"Međutim, stanje hrvatsko-srpskih odnosa u ovom trenutku je takvo da nije realno očekivati značajnije pomake u dogovoru o povlačenju tužbi. Te razgovore treba da iniciraju i predvode predsjednici i premijeri dviju zemalja, a pitanje je kada će do tih susreta doći", kazao je Pupovac za Večernje, prenio je B92.
(FENA/em)
NIŠTA OD VANSUDSKOG DOGOVORA
Ni Beograd ni Zagreb ne želi odustati od tužbe za genocid
Arhiva 16.11.12, 10:28h
PODIJELI NA
24 SATA
Specijalni program na Federalnoj televiziji: 30 godina genocida u Srebrenici
Poraz pravosuđa: 'Dobili smo video od pet minuta, šta se dešavalo iza zatvorenih vrata?
Više od šest hiljada ljudi krenulo iz Nezuka prema Potočarima, pješačit će 100 kilometara
Trumpova carinska 'crna lista': Bosna i Hercegovina prošla blaže od Srbije
I pored pozitivnih signala koji stižu iz Beograda i Zagreba da su dvije strane spremne da pokušaju da dođu do dogovora oko povlačenja međusobnih tužbi za genocid, od vansudskog poravnanja, kako sada stvari stoje, u skorije vrijeme neće biti ništa