Podsjetio je na činjenicu da je prvi zatvorenik u Shveneningenu bio Duško Tadić iz Kozarca, što je onda bilo veoma značajno za njega koji dolazi iz Prijedora, grada koji je, kako kaže, postao paradigmom stradanja nesrpskog stanovništva u BiH 1992. godine.
Musić, međutim, smatra da je ICTY trebao nastaviti rad sve dok i posljednjii osumnjičeni za ratne zločine ne bude priveden pravdi.
- Postavlja se pitanje koliko je smisleno bilo ulagati toliki trud, a onda na kraju u jednom veoma kritičnom momentu prepuštati ostatak posla domaćem pravosuđu, u trenutku kada je država BiH u teškom stanju i u vrijeme kada mi žrtve imamo osjećaj da vrijeme radi protiv nas, te da bh. sudovi i tužilštva to neće moći dovesti do kraja, navodi Musić.
Skepsu u pogledu mogućnosti procesuiranja osumnjičenih za ratne zločine u BiH, Musić ilustrira navodima o tome da je na lokalitetu iz koga potječe na lijevoj obali rijeke Sane ubijeno 1.850 muškaraca, žena i djece u planskoj i sistematskoj akciji tzv. "etničkog čišćenja" krajem jula 1992. godine, a da pritom za taj zločin ni nakon 20 godina niko nije niti osumnjičen.
FENA/đk
SUDBIN MUSIĆ
Vrijeme radi protiv žrtava ratnih zločina u BiH
Arhiva 06.11.12, 15:18h
PODIJELI NA
24 SATA
Kineskinje, Brazilke, Bosanke...: Evo detalja velike policijske akcije Global Chain
Mještani Potočara ponovo ostaju sami: Delegacije napuštaju Memorijalni centar nakon ukopa sedam žrtava genocida
Na današnji dan napustili su nas doajeni bh. glumišta: Žan Marolt i Mirsad Tuka
Muškarac uhapšen na Ilidži: Ucjenjivao tri žene sa seksualno eksplicitnim slikama
Haški tribunal (ICTY) je neposredno nakon okončanja rata pozitivno djelovao na ukupne prilike u BiH, kao i na proces povrataka, ulijevajući osjećaj sigurnosti, kazao je danas novinarima sekretar Udruženja logoraša "Prijedor 1992." Sudbin Musić, koji sudjeluje na Konferenciji o naslijeđu ICTY-a, upriličenoj u Sarajevu u organizaciji Outreach-programa ICTY-a