-Budući da se ne zna tačan sastav proteinskih agregata niti njihov uticaj na kvalitet i stabilnost vakcine, upitna je sigurnost i efikasnost vakcine, naglašava se u saopćenju iz Agencije.
Ministarstvo zdravlja Italije je o uočenim nedostacima i mjerama predostrožnosti obavijestilo kompaniju „Novartis“.
-Čekaju se, kako se dodaje, rezultati daljih istraživanja i analiza za konačnu procjenu kvaliteta, efikasnosti i sigurnosti.
Vakcine Fluimun (vakcina Agrippal se za tržište BiH radi pod ovim nazivom) i Fluad u protekle dvije godine uopće nisu uvožene u BiH i nema ih na našem tržištu, naglašava se u saopćenju.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
AGENCIJA ZA LIJEKOVE I MEDICINSKA SREDSTVA BIH
Korištenje 'Novartisovih' vakcina protiv gripe obustavljeno zbog nedostataka
Arhiva 26.10.12, 13:53h
PODIJELI NA
24 SATA
Denis Zvizdić: Zabranjeno je i bilo kakvo buduće djelovanje po neustavnom izbornom zakonu RS
'Vidjeli smo ogromnu vatrenu kuglu!': Avion se srušio odmah nakon polijetanja u Londonu
Velika potražnja za prvim euroobveznicama FBiH
Požar se širi od mostarskog naselja Zalik ka Fortici: U gašenju učestvuje i kanader
Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH danas je potvrđeno da je Ministarstvo zdravlja Italije donijelo odluku o privremenoj obustavi korišćenja vakcina protiv sezonskog gripa Agrippal i Fluad proizvođača „Novartis“ u Italiji zbog uočenih nedostataka u proizvodnom procesu i mogućnosti pojave proteinskih agregata