ELMEDIN KONAKOVIĆ NA SJEDNICI SKUPŠTINE KS

Današnja sjednica nije nikakav predizborni skup niti je politička govornica

Arhiva 21.09.12, 15:28h

Na samom početku sjednice Skupštine Kantona Sarajevo šef Kluba zastupnika Stranke demokratske akcije (SDA) Elmedin Konaković uime podnosioca zahtjeva za glasanje o nepovjerenju kantonalnoj vladi naglasio je da današnja sjednica nije nikakav predizborni skup niti je politička govornica

ELMEDIN KONAKOVIĆObrazložio je razloge zbog kojih je 13 zastupnika zatražilo smjenu aktuelne Vlade među kojima su nelegalno sazivanje hitne sjednice na kojoj je šest ministara iz SDA razriješeno dužnosti, grubo kršenje zakona u slučaju izbora rektora Univerziteta u Sarajevu, pokušaj stavljanja policije pod političku kontrolu, ignoriranje stavova sindikata u smislu donošenja zakona o plaćama u organima vlasti KS-a.

Tu su još i anarhija u sferi gradskog saobraćaja, najave poskupljenja komunalnih usluga te pokušaj donošenja Zakona o visokom obrazovanju koji onemogućava napredovanje mladih kadrova.

Konaković je naglasio i da se danas obilježava Svjetski dan mira te zamolio da se u tom svjetlu i odvija današnja rasprava.

"Ukoliko se izglasa nepovjerenje ovoj vladi tražim skupštinsko izjašnjavanje o tome da se budžetskim sredstvima raspolaže u tolikoj mjeri da se mogu isplaćivati plate i izmirivati obaveze kantona dok se ne imenuje nova Vlada", kazao je Konaković.

Premijer Kantona Sarajevo Fikret Musić trenutno odgovara na optužbe, nakon čega će uslijediti rasprava.

FENA/đk