Piše: Jasenko KORJENIĆ
Kada u roku od nekoliko dana u mjesecu avgustu sa užarenog Balkana stignete na sjever, blizu Skandinavije, doživite veliku klimatsku promjenu, nosite topliju odjeću, tresete od hladnog vjetra i onda se pitate: kada je ovdje ljeto? Njemačka je bliža polarnom krugu nego ekvatoru, vlada umjerena hladna klima s izrazitim vlažnim zapadnim vjetrovima koji stižu sa Sjevernog mora. U Hamburgu i cijeloj sjevernoj Njemačkoj vlada okeanska klima sa padavinama tokom čitave godine, a kada kalendarski nastupi ljeto, to nimalo ne izgleda kao na jugu, ljeta su uvijek relativno svježa. Nama je neobično, ali stanovnicima ovog podneblja sasvim običan, povremeno sunčan i oblačan dan.
Njemačke metropole kao države same za sebe
Kao i u Berlinu, i ovdje je sve veliko, drugačije, uređeno, maštovito... Počnimo od ogromne željezničke stanice u koju smo pristigli. Podsjeća na evropske filmove s polovine dvadesetog stoljeća.
Izlazimo na hamburško tlo, ogroman trg koji je prenatrpan taxistima koji imaju pune ruke posla, čini nam se u svakom trenutku. Na svakom uglu, gdje god da se okrenete i pogledate, jednostavno morate vidjeti bicikl. Stigli smo u veliki grad, drugi po veličini najmoćnije zemlje u Evropi, dok čak šesti po veličini u Evropskoj uniji.
Za Njemačku koja je prostorno velika zemlja važi nepisano pravilo da u različitim velikim razvijenim metropolama stvara dojam da se nalazite u različitim zemljama - Berlin, grad umjetnosti i kulture, kapitalistički gradovi poput Minhena i Frankfurta, pa do industrijskih centara poput Dortmunda.
Grad kanala, mirisa mora i 2032 mosta
Hamburg sa svojih otprilike 1,7 miliona stanovnika uživa status posebne savezne pokrajine, ne osporava tu činjenicu ništa, jer to zaslužuje kada se sagleda njegov sveukupni kulturni, historijski i ekonomski značaj centra cijele sjeverne Njemačke i njene najveće luke. Gradsko područje prostire se na ogromnih 755 kvadratnih kilometara, što je prema podacima čak sedam puta veće prostranstvo od Pariza, pa samim tim u Hamburgu veliki broj stanovništva živi veoma udobno i rasterećeno, jer svaki stanovnik na raspolaganju ima 30 metara kvadratnih prostora. Važno je istaknuti da 14% gradskog prostora je odvojeno za zelene i rekreacione površine.
I ovaj grad ima karakterističnu arhitekturu i izgled, nama kao turistima to veoma upada u oči. Zvuči pomalo nevjerovatno da se u Hamburgu nalaze čak 2302 mosta, koja presjecaju mnogobrojne kanale, nastale premošćavanjem Elbe, odnosno njene pritoke Alstera. Mnogi turisti epitet "Venecije sjevera" pripisuju Amsterdamu, ali poslije samo jednog boravka i šetnje po gradu, shvata se da bi on itekako pristajao Hamburgu, pa čak možda i više nego Amsterdamu. Grad je sačinjen od mnogobrojnih kanala koji daju posebnu atmosferu prožetu mirisima obližnjeg mora.
Zelena prijestolnica Evrope
Hamburg je skupa sa Štokholmom dobitnik nagrade "Zelena prijestolnica Evrope", nagrade koju dodjeljuje Evropska komisija kako bi podstaknula vlasti u gradovima da rade na poboljšanju kvaliteta života vodeći računa o okolišu. Titulu Zelene prijestolnice grad je nosio 2011. godine. Hamburg je također zacrtao ambiciozne ciljeve smanjenja emisije stakleničkih plinova za 20 % do 2020. i za 80 % do 2050. godine. Gradske vlasti su u javnim zgradama uvele sistem ocjenjivanja racionalnog trošenja energije i pokrenule program zamjene zastarjelih rasvjetnih tijela, hladnjaka i bojlera.
Nezavisan grad sa burnom historijom
Prva naseobina na ovom području nastala je u VIII vijeku, da bi sredinom X bila poznata pod nazivom Hammaburg. Ime grada potiče od starosaksonske riječi 'ham', koja označava riječnu obalu. Već u XII vijeku, Elba dobija na značaju zbog blizine luke i time olakšane pomorske trgovine. To je bio razlog da imperator Fridrih Barbarosa još 1189. Hamburg proglasi slobodnim carskim gradom. Svoju nezavisnost, u većoj ili manjoj mjeri, Hamburg je održao sve do danas, čemu u prilog govori i to da se u njemu nalazi preko 90 inostranih konzularnih misija!
Burna prošlost nije milovala Hamburg, stoga je ovaj lijepi grad daleke 1842. veliki požar uništio, nastradalo je cijelo urbano jezgro, nakon čega je sagrađeno potpuno novo. U drugom svjetskom ratu, 1943. Hamburg je bombardovan i uništen do temelja, tako da je posljedicom tog razaranja danas nemoguće vidjeti autentičnu staru građevinu.
Putovanje kroz središte grada
Prvo što uočite u velikim gradovima kao što je Hamburg jeste njegov saobraćaj. Da bi ste stigli sa jednog kraja grada, primjera radi sa zapadnog na istočni kraj grada, potrebno je više desetina kilometara vožnje automobilom ili javnim prijevozom. Građani naročito koriste javni transport, prigradske željeznice S-Bahn i metro U-Bahn. Pedantno projektovana mreža odvešće vas do bilo kojeg kraja grada za svega nekoliko minuta. Također, autobusi javnog transporta su intenzivni i brojni, naravno, stižu tačno u minut. Njemačka filozofija življenja.
Centar grada ispunjen je građevinama koje ga okružuju, dominira zgrada Gradske kuće izgrađene u 19. stoljeću. Nećete morati da pređete ni 20-ak metara od Gradske kuće, a naći ćete se na mostiću sa koga 'puca' fantastičan pogled na jezero Aussenalster, kanale i centralno gradsko jezgro. Praveći krug oko njega i razgledajući izloge ekskluzivnih prodavnica, možete steći sliku o tome kako je ono nastalo. Pregradivši Alster, srednjevjekovni žitelji Hamburga su stvorili jezero koje im je sa jedne strane služilo kao brana od osvajača, dok su sa ostalih strana bili izgrađeni visoki zidovi. Njih, naravno, više nema, ali se na mjestima na kojima su se nalazili danas nalaze ulice prepune prolaznika, prodavnica i kafića. Ukoliko posjetite neki od njih u, recimo, ulici Neuer Wall (Stari zid), moći ćete da uživate u sjajnoj "no smoking" atmosferi, sa pogledom na gradsku panoramu.
Za razliku možda od drugih dijelova Evrope, gojaznih ili neuredno odjevenih osoba na ulicama gotovo da nema. Mladi se oblače ležerno, ali veoma ukusno. Ukoliko se nađete u prilici da se upoznate sa nekima od njih, uočićete da su maksimalno predusretljivi i vedri. Ako vam njemački nije jača strana – ne brinite. I staro i mlado gotovo perfektno govori engleski!
Noćni život na Reeperbahnu
Udaljite li se od samog centra, put vas može odvesti u više pravaca, a jedan od preporučljivih je onaj koji vodi do dijela grada zvanog Sent Pauli, lociranog pored same luke. St. Pauli je u stara vremena bio posebna varošica, koja se sa Hamburgom spojila tek u prošlom vijeku, zadržavajući svoj poseban identitet do današnjih dana. Njene nekadašnje žiteljke bile su i 'prodavačice ljubavi' koje su pružale usluge mnogobrojnim mornarima.
Reeperbahn je četvrt u kojoj kotira stotine diskoteka, barova, noćnih klubova, restorana i to je pravo mjesto zabave za turiste, naročito za mlade. Mi smo se zatekli u subotu večer u gomili ljudi koji konstantno kruže ulicama i ugostiteljskim objektima u kojima vlada opuštena i prije svega sjajna atmosfera, pa gotovo u svakom. Možete u svakom od njih popiti piće, cijelu noć mijenjati objekte, doživljavati različite muzičke i ine trendove, a klupske svirke i projekcije audio-vizuelnih zapisa su neizostavna stvar.
Hamburg je poznat po nekoliko festivala i redovitih događanja. Neki od njih su ulični festivali poput Gay Pride pod nazivom Christopher Street Day ili Sajam na Alsteru, koji se održavaju na Binnenalster. Hamburg DOM festival je najpoznatiji zabavni festival koji se održava tri puta godišnje - svaka tri mjeseca po mjesec dana. Hamburg DOM također nazivaju malim Gardalandom po senzacijama koje se tamo nalaze. Rođendan luke se slavi svake godine u Hamburškoj luci na Elbi, također uz nezaobilazne zabavne senzacije i parade brodova. Dani bajkera svake godine posjeti preko 5000 bajkera iz cijeloga svijeta. I naravno, tu je još jedan svakogodišnji događaj u Hamburgu - Božićni sajam koji se održava preko Rathausa.
Čuvena Hamburška luka na rijeci Elbi
Na rijeci Elbi 110 km od ušća u Sjevernom moru nalazi se poznata Hamburška luka. Najveća je luka u Njemačkoj, a treća najprometnija luka u Evropi nakon luka u Rotterdamu i Antwerpenu.
Prostire se na 80 kvadratnih kilometara i može se reći da predstavlja grad za sebe unutar Hamburga. Tu možete doći da se relaksirate uz svjež zrak koji dolazi sa obližnjeg sjevernog mora. Također, dužinom luke izgrađena su šetališta i klupe za sjedenje, kao i veliki broj kafea i restorana. Redovnim putničkim linijama možete brodicama putovati rijekom i uživati u prekrasnom pogledu na obalu.
Dio savršenstva grada Hamburga i čuvene Hamburške luke donosimo vam u našoj FOTOGALERIJI.