On je kazao da jedno od prioritetnih opredjeljenja i dalje treba biti nastavak izgradnje mreže autoputeva i u tom smislu pozdravio rezultate i aktivnosti JP Autoceste FBiH. Činjenica da je otvorena nova dionica autoputa u dužini deset kilometara, te da se odvijaju radovi na drugim dionicama i pripremaju novi projekti, kako je dodao, ukazuju na napore da se ubrza izgradnja u oblasti cestogradnje.
Premijer Nikšić je najavio da će u utorak u Vladi FBiH biti potpisivanje novog ugovora, investicije vrijedne 150 miliona KM za dodatnu dionicu od Lepenice prema Suhodolu, od nekih pet kilometara.
Ova vlada, po riječima federalnog ministra prometa i komunikacija Envera Bijedića, dokazuje da ispunjava svoja obećanja data kada su došli na vlast. „Mi smo za 15 mjeseci uspjeli završiti deset kilometara autoceste, a sve prethodne vlade za 15 godina su napravile 37 kilometara“, kazao je Bijedić.
On je čestitao izvođačima na uspješno okončanim radovima na na dionici Kakanj-Bilješevo, dodajući da je nastavak radova dodijeljen pravim kompanijama koje će ispuniti svoja obećanja i do kraja 2014. godine spojiti Sarajevo i Zenicu sa modernim autoputem.
Na otvaranju dionice Kakanj - Bilješevo, ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić kazao je da se radi o jednom od kapitalnih projekata važnih za Federaciju BiH i za BiH.
Naveo je da se u BiH realizira niz projekta cestovne infrastrukture kako bi se BiH povezala sa ostatkom Evrope, ali i kvalitetnije unutar granica naše države.
„U narednih dvije godine očekujemo realizaciju, završetak ili početak radova na više od 60 kilometara autoputa i to će biti najbolja potvrda jedne simbioze domaćih izvođača i investitora, vlada u BiH“, kazao je Hadžić.
Direktor JP Autoceste FBiH Ensad Karić podsjetio je da su radovi na dionici Kakanj-Bilješevo u počeli u maju 2010. godine, ali je većina radova, čak oko 85 posto urađena u posljednjih 15 mjeseci. Ukupna vrijednost investicije je iznosila više od 100 miliona KM, a radovi su finansirani iz kredita Evropske investicijske banke (EIB).
Radi se o tehnički zahtjevnoj dionici - urađena su tri velika dupla mosta, dva velika mosta na regionalnoj cesti i sanirano jedno od najvećih klizišta u BiH Tičići čija je investicija bila gotovo deset miliona KM.
Karić je dodao da će za nekoliko mjeseci biti završeno i 12 kilometara regionalne ceste i bočno naplatno mjesto Kakanj, tako da će ova dionica postati sastavni dio zatvorenog sistema naplate.
Radove na ovoj dionici je izvodio Joint Venture Viadukt d.d. Zagreb i Hering d.d. Široki Brijeg. Predstavnici ovih kompanija, Joško Mikuliuć i Ladislav Bevanda izrazili su zahvalnost na korektnoj i uspješnoj saradnji tokom realizacije projekta.
Također, danas je i zvanično nastavljen rad na tunelu Vijenac dužine skoro tri kilometra, a radove na probijanju tunela izvodi konzorcij bh. kompanija.
(FENA/em)
OTVARA SE VELIKI BROJ NOVIH RADNIH MJESTA
Za rad na novim dionicama bh. autoceste biće potrebno oko 5000 građevinskih radnika
Arhiva 23.08.12, 16:52h
PODIJELI NA
24 SATA
Katz: Vrhovni vođa Irana Ali Khamenei ne može više postojati
U samo dva koraka: Zdravstveno osiguranje na putovanju možete ostvariti besplatno, ovo su zemlje s kojima KS ima ugovor
Progovorila o hororu 33 godine poslije: Ispovijest žene koju je silovao vojnik VRS-a na Grbavici
Nova tragedija na bh. cestama: Kod Sarajeva poginuo još jedan motociklista
U narednoj godini pet hiljada radnika iz građevinske operative treba biti direktno angažovano na izgradnji budućih dionica autoceste, izjavio je danas federalni premijer Nermin Nikšić na svečanosti otvaranja dionice autoputa na Koridoru Vc Kakanj-Bilješevo