Cilj tih mjera je da se spriječi ponavljanje finansijske krize iz 2008. godine, zbog koje su banke novcem poreskih obveznika morale da budu spašavane od propasti. Država je u tu svrhu morala da izdvoji više stotina milijardi dolara.
Američki predsjednik Barak Obama rekao je da Amerikanci više nikad neće plaćati za "greške Vol strita", dodavši da su bankari pokušali, ali nisu uspjeli da spriječe uvođenje ovih mjera. Rezultat glasanja u gornjem domu američkog Kongresa predstavlja pobjedu za predsjednika Obamu, koji je finansijske reforme stavio u središte svoje domaće politike.
Inače, američki ministar finansija, Tim Gajtner, iduće sedmice posjetiće Britaniju i Njemačku. Gajtner će sa svojim domaćinima razmotriti ekonomsku situaciju u Evropi i mjere za povratak finansijske stabilnosti.
U međuvremenu, vrijednost donica na berzama u Japanu je pala na najnižu vrijednost u posljednjih 5 mjeseci. Do toga dolazi nakon prethodnog pada vrijednosti dionica na njujorškom Vol Stritu i na evropskim berzama. Indeks tokijske berze Nikei je pao za gotovo 2 i po odsto, zbog strahova da bi devalvacija evra na međunarodnim tržištima mogla da naneste štetu japanskom izvozu.
(BBC/BLIN/DEPO/ma)
SAD
Usvojena reforma banaka
Arhiva 21.05.10, 17:13h
PODIJELI NA
24 SATA
Nakon višedecenijske stagnacije, pruga Podlugovi – Vareš ponovo ključna za izvoz koncentrata
Uskoro će biti poznata drugostepena presuda Miloradu Dodiku!? Sudije su završile svoje
Dodik demantovao Slovence: 'Iznose laži o prisluškivanju, firma Centurion nema veze sa mnom'
'Ako žele rat, imat će rat!': EU zaprijetila Americi zbog Trampovih carina
Američki Senat usvojio je zakonske mjere kojima se uvode najradikalnije promjene u funkcionisanju bankarskog sektora još od velike depresije 30-tih godina prošlog vijeka.