Napokon je NASA objavila fotografije koje dokazuju da su zastave još uvijek na Mjesecu, piše Daily Mail. Znanstvenici su na temelju novih fotografija zaključili da je svih šest postavljenih zastava točno na svojem mjestu.
Tijekom svih šest slijetanja američkih astronauta na Mjesec, postavljena je po jedna zastava, kao simbol nacionalnog dostignuća i razvoja na polju znanosti.
Prvo slijetanje na Mjesec dogodilo se 20. lipnja 1969. godine, kada je Apollo 11 povijesno sletio na taj planet, te kada je Neil Armstrong izjavio uživo u televizijsko javljanje kako se radi o 'malenom koraku za čovjeka, a velikom za čovječanstvo'.
Zadnja misija Apolla 17 bila je u 14. studenog 1972. godine. Znanstvenici se sada koriste fotografijama nastalim zahvaljujući NASA-inim lunarnim kamerama. Zaključili su da zastavice bacaju sjenu koja idem putanjom istom kao i Mjesec koji se preselio u normalnu orbitu, te tako dokazale da još uvijek stoje na svojim polovima.
'S novim fotografijama možemo zaključiti da američke zastave još uvijek stoje na svojem mjestu i bacaju sjenu na sve strane', rekao je Mark Robinson, istraživač lunarnog satelitskog programa.
Dodao je kako ga je začudila činjenica da su zastave preživjele oštro ultraljubičasto svjetlo i visoke temperature Mjeseca.
DEPO-BL!N/đk
NASA OBJAVILA
Zastave na Mjesecu još se vijore
Arhiva 30.07.12, 17:20h
PODIJELI NA
24 SATA
Rat se širi Bliskim istokom poput požara: Napadnuta američka baza u Siriji
Počeo kao moler, a danas vlasnik firme sa više od 1.000 zaposlenih: Jedini bh. načelnik koji ne prima platu
Dodik: 'Znam ko je dao milion za moj atentat, izvršilac je trebao biti iz Novog Pazara, ali je završio u zatvoru!'
Vlada RS predložila uvođenje pomoćnog sastava policije: 'MUP-u RS nedostaje 1.019 policajaca'
Četiri desetljeća nakon što su astronauti sletjeli na Mjesec i postavili američke zastave, znanstvenici su se zapitali vijore li se one još uvijek na istom mjestu, prenosi Dnevnik.hr