"Instalacija SPIKED otvara novi front u neprekidnoj kritici suvremenih kulturalnih i političkih okolnosti u Bosni i Hercegovini. Dvanaest aluminijskih šiljaka prodiru u prostor, dekonstrujišu ga, simbolički predstavljaju dvanaest mjeseci borbe sa otvorenom i prikrivenom cenzurom, njenom reflesksijom na kulturu, na institucije kulture od državnog značaja i gubitak kulturnog identiteta"... Tako svoj rad, u najkraćem, objašnjava sam autor, bh. umjetnik Daniel Premec.
Jonathan Blackwood, nazavisni istoričar umjetnosti sa sarajevskom adresom, smatra da je "zložba Daniela Premeca - prizor koji nas prisiljava na suočavanje".
"Instalacija SPIKED otvara novi front u neprekidnoj kritici suvremenih kulturalnih i političkih okolnosti u Bosni i Hercegovini. Dvanaest aluminijskih šiljaka prodiru u prostor, dekonstrujišu ga, simbolički predstavljaju dvanaest mjeseci borbe sa otvorenom i prikrivenom cenzurom, njenom reflesksijom na kulturu, na institucije kulture od državnog značaja i gubitak kulturnog identiteta"... Tako svoj rad, u najkraćem, objašnjava sam autor, bh. umjetnik Daniel Premec. |
"U engleskom jeziku 'Spiked' može značiti jednu od dvije stvari. Naviknuti smo danas vidjeti ovu riječ da se koristi kada se govori o cijenama energenata ili financijskim tržištima, gdje “spike” znači privremeno, dramatično, neočekivano poboljšanje u cijeni ili vrijednosti dionice. U ovom slučaju, međutim, Premec nas navodi da primijenimo originalno, novinarsko značenje riječi “Spiked”, kao filter kroz koji možemo početi reagirati na izložbu. On misli “Spiked” u smislu urednika koji “odbacuje priču”, jer njeni sadržaji mogu štetiti komercijalnim interesima novine, ili mreži gospodarskog ili političkog utjecaja. Upravo nas skulptorovih 12 sjajnih aluminijskih oblika pozivaju da se uhvatimo u koštac sa ovom idejom cinične, sebične cenzure. Formalno, radovi su prirodni razvoj umjetnikove izložbe iz 2009, Per Aspera ad Astra", zapisao je Blackwood u kritičkom osvrtu na izložbu Daniela Premeca, te dodao:
"Pa ipak, iako je povezana sa umjetnikovim starijim radom, ova izložba otvara novi front u Premecovoj neprekidnoj kritici suvremenih kulturalnih i političkih okolnosti u Bosni i Hercegovini. Šiljci su metafora za teškoće življenja običnog života za mnoge u ovoj zemlji; za dnevnu borbu sa otvorenom i prikrivenom cenzurom i samocenzurom, koja progoni umjetnikov život na ovim prostorima. Posebno, ovi šiljci označavaju problem s kojima se umjetnici suočavaju dok se djelo stvara i “konzumira”, u društvu gdje su nedostatak novca i politička apatija oslabili očiti kreativni potencijal. Sa druge strane, ove skulpture – sa svojim uglačanim aluminijskim površinama – su zavodljivi predmeti; narcisoidni posmatrač u njima može vidjeti vlastiti odraz. Na ovaj način, posmatrač je inkorporiran u formalne probleme s kojima se umjetnik suočava i koje ove trodimenzionalne slike predstavljaju."
"Ova provokativna instalacija ne označava povlačenje u sebe, već ambiciozni protivnapad na postojeće probleme. Kao rezultat, ovo je samo jedna bitka u kulturalnom okršaju koja će se, kako izgleda, nastaviti još dugo vremena, zaključuje na kraju svog osvrta Jonathan Blackwood.
Istoričarka umjetnosti i kustosica, Sanela Nuhanović, Premecovu instalaciju također posmatra kao "kritičku reakciju na trenutnu situaciju i stanje u društvu, kulturi, umjetnosti...", te precizira:
"Referirajući na pojave i zbivanja u našoj svakodnevnici, na položaj umetnika u složenom sistemu, realizacija ove instalacije predstavlja autorovu zaštitu, odbranu ali i pobunu, pretnju, (potencijalni) napad. Instalacija "Spiked" je kompleksan rad koji sublimira u sebi autorovo višegodišnje iskustvo. U ovom radu, skup razmišljanja, istraživanja, traženja, autor povezuje u jednu celinu, jednu 'priču' duboko uronjenu u kontekst prostora i vremena u kojem živi i stvara. Osim toga, ovom i ovakvom postavkom autor destabilizuje granicu između fikcije i realnosti, te različitim materijalnim i prostornim intervencijama spaja, povezuje, odnosno probija, ruši i briše granice između (nevidljivih) vanjskih prostora - prostora izvan, 's onu stranu' galerijskih zidova, poda, plafona, i (vidljivog, opipljivog) unutrašnjeg prostora galerije."
"Referirajući na pojave i zbivanja u našoj svakodnevnici, na položaj umetnika u složenom sistemu, realizacija ove instalacije predstavlja autorovu zaštitu, odbranu ali i pobunu, pretnju, (potencijalni) napad. Instalacija "Spiked" je kompleksan rad koji sublimira u sebi autorovo višegodišnje iskustvo. U ovom radu, skup razmišljanja, istraživanja, traženja, autor povezuje u jednu celinu, jednu 'priču' duboko uronjenu u kontekst prostora i vremena u kojem živi i stvara"... Sanela Nuhanović, bh. istoričarka umjetnosti i kustosica |
U istom duhu o razornoj instaliciji Daniela Premeca govori i Branka Vujanović, također bh. istoričarka umjetnosti i kustosica, koja naglašava da se ova "site-specific izložba treba shvatiti kao deklaracija pobune i potrebe da se izađe na kraj sa uslovima iz kojih nema izgleda da se pronađe izlaz", ali se i pita:
"Da li je to pobuna koja, iako nastoji probiti zidove galerijskog prostora, ostaje sputana u okvirima ovih zidova?" Odgovor na ovo pitanje, smatra Vujanović, sa jedne strane može biti potvrdan; sa druge strane, angažman Daniela Premeca nadilazi estetiziranu agresivnost koja bi bila samoj sebi svrha.
"On uzima potencijal agresivnosti kao polaznu tačku umjetničke (kiparske) prakse koja je neodvojiva od direktnog fizičkog manuelnog učinka. Sa te strane, ova je izložba deklaracija transgresije ograničavajućih okolnosti. Tri su nivoa na kojima se takva transgresija manifestuje: na tehničkom nivou, radi se o aktualizaciji (materijalizaciji) kojom potencijal postaje čin transgresije u konkretnom prostoru sa svim aspektima vještine u primjeni metoda obrade materijala i vještine intervencije u prostoru; na idejnom nivou, radi se o snazi predočavanja strukture realnosti koju karakterizira uzajamna dinamika destrukcije i konstrukcije, sputavanja i transgresije; na nivou čulnosti, radi se o dejstvu dvanest monumentalnih prijetećih šiljaka na tijelo i psihu posjetioca galerije. U ovu transgresivnu estetiku, koja podrazumijeva simboličku transformaciju baznog čulnog iskustva svijeta, Daniel Premec upisuje konotacije konkretnih uslova ugrožene kulture u Bosni i Hercegovini i slijepih ulica savremene umjetnosti. Svoju poziciju umjetnika ne ograničava na samozadovoljavajuća formalna traganja već nastoji ukazati na umjetničku proceduru koja koristi potencijal agresivnosti kao na model aktualizacije subjektivnosti sposobne za otpor", zaključuje u svom kritičkom prikazu izložbe 'Spiked' Branka Vujanović.
Za one koji nisu bili na otvaranju i još nisu pogledali ovu vrsnu umjetničku prezentaciju sputane bh. kulture - kratak FOTO RAPORT sa otvaranja i poziv da atmosferu sa fotografija dožive uživo u galeriji Collegium Artisticum. Izložba je otvorena do 10. avgusta ove godine.
(DEPO PORTAL)