18. SARAJEVO FILM FESTIVAL

Članovi žirija Takmičarskog programa igranog filma gosti na 'Kafi sa...'

Arhiva 10.07.12, 15:53h

Članovi žirija Takmičarskog programa igranog filma 18. Sarajevo film festivala bili su gosti današnjeg programa "Kafa sa...", koji su govorili o svojim projektima i aktivnostima, ali i utiscima o SFF-u

kafa sa... clanovi zirija 18. sff

Ovaj žiri čine mađarski redatelj Kornel Mundruczo koji predsjedava žirijem, umjetnički direktor Tribeca film festivala Frederic Boyer, rumunska glumica Ada Condescu, menadžerica Elle Driver iz Francuske te direktor fotografije iz SAD-a Igor Martinović.

Kornel Mundruczo je istaknuo da je najveća vrijednost Sarajevo film festivala što je posvećen otkrivanju mladih nada i talenata te da je najvažnije da tu energiju zadrži i dalje.

Posebno je naglasio važnost snimanja kratkih filmova, ocijenivši da oni mogu pomoći mladim autorima da se pronađu u filmskom svijetu.

Igor Matinović naglašava da je prilična kriza na repertoarima u kinima i u smislu posjećenosti kinodvorana kada je riječ o regionalnom filmu. Naglasio je stav da to može promijeniti SFF, s obzirom na njegov regionalni fokus.

Ada Condescu, koja je već tri godine gost SFF-a, govorila je o  iskustvima na filmu, naglasivši da ipak radije glumi nego ocjenjuje filmove. Ipak, ističe da joj je velika čast biti član žirija ovogodišnjeg SFF-a, što će joj pomoći u preispitivanju sebe same.

Frederic Boyer je istaknuo iznimnu važnost SFF-a jer prikazuje najbolje filmove iz regije, ali i najbolje od filmova koji su prikazani u Cannesu i Berlinu.

Članovi žirija smatraju da filmski festivali imaju veliku važnost jer objedinjuju najbolje od filmova koji su rađeni u jednoj godini, predstavljaju ih publici i daju priliku mladim i manje afirmiranim autorima da pokažu što rade.

(FENA/dg)