Piše: Edin BARIMAC
Obraćajući se prisutnima na otvaranju Festivala ambasador BiH u Srbiji Boriša Arnaut, kazao je kako je dolazak umjetnika u ovolikom broju jako optimističan za buduće odnose Beograda i Sarajeva.
- Kultura je ponovo pokazala da je prethodnica svih budućih odnosa između dvije države, BiH i Srbije. Želim da naredna četiri dana proteknu u stvaranju novih prijateljstava, i da se manifestacije, ne samo ovog tipa, već svih drugih kulturnih i ekonomskih povezivanja BiH i Srbije, održavaju češće, a ne samo jednom godišnje. I sama ova manifestacija mladih i povezivanja mladih Sarajeva vratit će ono što je nekada bilo i ono što je nekada imala moja generacija – rekao je Arnaut.
Direktorka beogradske Inicijative mladih za ljudska prava Maja Stojanović kazala je da se u protekle četiri godine, otkada je počelo organizovanje ove manifestacije, nije otišlo daleko u uspostavljanju prekinutih veza, ali da treba biti optimističan, zbog velike podrške koju Sarajevo i Beograd daju ovom festivalu.
- Ova podrška na neki način budi nadu da je moguće saradnju uspostaviti na ne samo neformalnom nivou između organizacija i pojedinaca, već da će se ova saradnja u neko dogledno vrijeme uspostaviti mnogo bolje na institucionalniom nivou. U društvima u kojima živimo danas je neophodno prepoznati ono što su pravi koraci u pravom smeru, a Dani Sarajeva su jedan mali pozitivan korak u pravom smeru – dodala je Stojanović.
Zamjenik sekretara za kulturu grada Beograda Aleksandar Peković naveo je da se Beograd kandidovao za evorpsku prijestonicu kulture, te da će posebnu pažnju usmjeriti ka povezivanju naroda u regionu. Govoreći o "Danima Sarajeva" Petković je kazao kako mu je drago da su pokidane niti ponovo spojene da ukažu na značaj kulture naroda "koji žive ovdje i koji žive tamo".
- Mislim da ćemo imati pravi festival dobre energije i ljubavi u Beogradu – dodao je Petković.
Kustos Umjetničke galerije BiH Maja Abdomerović govoreći o izložbi "ObjektivNo1" kazala je da su na festival iz Sarajeva donesene slike i atmosfera ovog grada.
- Ovom izložbom željeli smo predstaviti Sarajevo izvan negativnog konteksta. Da ga pokažemo kao jedan moderan grad koji 2010. nezadržljivo srlja u EU. Fotografije, mislim da, odražavaju ono što je pozitivno Sarajevo uvijek u sebi imalo i što će imati – kazao je Amer Kapetanović, jedan od fotografa čiji se rad našao na ovoj izložbi.
U okviru prvog festivalskog dana u Jugoslovenskom dramskom pozorištu upriličeno je scensko čitanje komada "Boja krvi i ilovače", Vahida Durakovića, jedne od tri drame izabrane na konkursu za mlade autore. Riječ je o priči o bivšem vojniku koji patio od PTSP-a i ne može da nastavi normalan život. U društvu koje je nastavilo da se kreće on stoji u mjestu.
- Zadovoljstvo mi je što je ovdje bilo dramsko čitanje i vrlo sam zadovoljan na koji je to način Ana (op.a. Tomović) odradila. Mislio sam da će to biti suho čitanje, ali uložila je dosta energije da joj to uđe u karaktere i dramsku radnju – kazao je Duraković, nakon izvedbe.
Bitef teatar bio je domaćin Ansamblu Sarajevskog ratnog teatra SARTR koji je izveo predstavu "Ovo je Jonesko, budalo" u režiji Ferida Karajice.
- Prezadovoljan sam reakcijama, ali i organizacijom koja se potrudila da nam stvore dobre uslove za izvedbu predstave. Čini mi se da su glumci večeras čak bolje odigrali predstavu nego u Sarajevu ili mi se to samo čini zbog lijepe atmosfere - rekao nam je direktor SARTR-a Osman Arslanagić.
I reditelj Karajica bio je vrlo zadovoljan kako su glumci igrali.
- Mislim da su 'Dani Sarajeva' počeli dobro u nekoj posjeti publike i u dobroj razmjeni onoga što im mi nudimo.
Završnica večeri pripala je "Dvadesetorici" koji su Beograđane dobro zabavili onako kako to, samo ovih, ni manje ni više dvadeset momaka, zna.
A dio atmosfere sa prve večeri sarajevskog predstavljanja u Beogradu pogledajte u FOTOGALERIJI.
(DEPO/BLIN)