Uz prijepodnevnu kišu i malo kašnjenje na sarajevskom aerodromu ukrcali smo se u avion ATR-72-212 kapaciteta 66 sjedišta. Kapetan pilotske ekipe nam je kratko poželio dobrodošlicu i ugodan let, stjuardesa dala osnovne upute i vinuli smo se u oblačno nebo iznad Sarajeva.
Nakon samo nekoliko minuta, dostigli smo brzinu od 550 km/h i visinu od 5.000 m, kojom smo ugodno letjeli još dvadesetak minuta. Samo što su nam uspjeli poslužiti zakusku i osvježenje, kapetan iz pilotske kabine se ponovo obratio informacijama da slijećemo prema beogradskom aerodromu. Slijetanje, kao i let bili su ugodni bez poteškoća uz manje turbolencije uzrokovane lošim vremenskim uslovima.
U sali beogradskog aerodroma održana je press konferencija na kojoj su se obratili ambasador BiH u Srbiji Boriša Arnaut, Velimir Radosavljević, direktora aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, Slavica Kasumagić, direktorica prodaje kompanije B&H Airlines i Orhan Hodžić, predsjednik kompanije Oki Air International koja je zastupnik B&H Airlinesa za Srbiju.
Svi govornici su iznijeli svoje pozitivno mišljenje o uspostavljanju aviolinije Sarajevo – Beograd – Sarajevo, njenom uticaju na razvoj dobrosusjedskih odnosa i unapređivanja privredne saradnje dviju država, ali i velikom značaju za oba aerodroma, sarajevskog i beogradskog, koji je dobio evropsko priznanje da je ove godine privukao najveći broj kompanija.
Promotivne cijene i red letenja
Povratna karta na relaciji Sarajevo – Beograd – Sarajevo iznosi svega 29 eura plus aerodromske takse, a avioni će letjeti šest puta sedmično prema slijedećem rasporedu:
Kompanije B&H Airlines uspostavlja podnevni let za Beograd šest puta sedmično (osim subote) sa polaskom u 11:30 h. Povratak iz Beograda avionom ove kompanije moguć je utorkom i nedjeljom u 13:00 h, a ostalim danima (osim subote) u 14:00 h. Code share let avionom kompanije JAT Airways moguć je iz Sarajeva svakim radnim danom u 06:30 h, a povratak iz Beograda je također svakim radnim danom u 20:50 h.
Kompanija B&H Airlines, prema navedenom programu organizira letove šest puta sedmično na relaciji Sarajevo – Beč – Sarajevo po promotivnim cijena od 49 erua plus aerodromske takse, a od 20. maja na relaciji Sarajevo – Zagreb – Sarajevo po cijeni od 30 eura plus aerodromske takse.
Dobri domaćini
U Beogradu nas je dočekala kiša uz hladan i neugodan vjetar, ali i dobri domaćini koji su se potrudili da nas ugoste i pored veoma hladnog vremena stvore toplu atmsferu dobrodšlice. Nakon oficijelnog dijela, sa aerodroma organiziranim prevozom krenuli smo prema srbijanskoj prijestolnici u panoramsko razgledanje. Nakon jednosatne vožnje zaustavili smo u Skadarskoj ulici, gdje smo uz vesele tamburaše ručali u prelijepom ambijentu restorana “Šešir moj”.
Nakon povratka posjetili smo beogradski “Muzej vazduhoplovstva” jedan od pet najvećih muzeja u Evropi gdje je smještena “ergela” najpoznaitijih vojnih i putničkih svijetskih aviona proizvedenih u periodu od 1909. do 1990. godine. Nama najinteresantniji avioni bili su oni proizvedeni u bh. firmi za proizvodnju borbenih zrakoplova “Soko” Mostar. Pogledajete fotogaleriju modela: Soko G-2 Galeb, Soko J-21 Jastreb, Soko J-20 Kraguj i najvećeg vojnog aviona proizvedenog u bivšoj Jugoslaviji Soko J-22 Orao.
(DEPO/Maher Al-Osta)
|