FOTO/ZAVRŠEN MIXER - NAJKREATIVNIJI FESTIVAL U REGIONU

Izložba 'Depotography Belgrade' sarajevske galerije CKA Charlama oduševila Beograđane

Arhiva 03.06.12, 17:32h

U industrijskoj beogradskoj četvrti Savamala protekle sedmice održan je Mikser - međunarodni festival kreativnosti i inovativnosti. Bosna i Hercegovina se na ovom festivalu predstavila projektom 'Depotgraphy Belgrade', umjetničkoj postavci koju je po svojoj ustaljenoj praksi upriličio poznati bh. konceptualni umjetnik – Jusuf Hadžifejzović

Mixer festival 2012Posjetioci Mixer festivala su imali priliku vidjeti nekoliko stotina najoriginalnijih radova, ali i pomoći u pronalasku konceptualnih rješenja za centralni prostor Beograda. Ovaj festival okuplja predstavnike regionalnih manifestacija koje se bave razvojem i afirmacijom kreativnih disciplina, s ciljem osnivanja asocijacije za unapređenje saradnje na razvoju kreativne ekonomije Balkana.

I ove godine su ga svojim učešćem podržali najistaknutijih evropski umjetnici, ali i građani Beograda koji su željeli doprinijeti u uljepšavanju zapuštene industrijske četvrti, Savamale. Izložbe su omogućile posjetiocima ulazak u vremeplov koji ih je upoznao s načinom života naših predaka, ali i predstavio nova tehnološka rješenja u budućnosti. U mnoštvu originalnih radova, stručni žiri je izabrao najkreativnije i na svečanoj dodjeli nagrada sinoć proglasio pobjednike međunarodnog konkursa iz oblasti industrijskog dizajna - Ghost Project.

Bosna i Hercegovina se na Mikser festivalu predstavila projektom 'Depotgraphy Belgrade', umjetničkoj postavci koju je po svojoj ustaljenoj praksi upriličio poznati bh. konceptualni umjetnik – Jusuf Hadžifejzović. Ova izložba je dio dugoročnog projekta 'Drangularium', započetog u prostorijama CKA Charlame u Sarajevu, a predstavlja kolekciju sakupljenih i pronađenih predmeta koju je osnivač prikupio tokom svog boravka u Beogradu.

Jusuf Hadžifejzović
JUSUF HADŽIFEJZOVIĆ: Izložba 'Depotgraphy Belgrade' je dio dugoročnog projekta 'Drangularium', započetog u prostorijama CKA Charlame u Sarajevu, a predstavlja kolekciju sakupljenih i pronađenih predmeta koju je osnivač prikupio tokom svog boravka u Beogradu

U izložbenom prostoru su svi posjetioci imali priliku prisustvovati i dodatnim umjetničkim aktivnostima u obliku performansa, radionica i video projekcija, ali i razgovarati s umjetnikom, koji je bio na raspolaganju obrazložiti svoj koncept i pristup samoj izložbi. Svojim djelovanjem i učešćem u sebi svojstvenu izrazu, Jusufu Hadžifejzoviću su u realizaciji projekta doprinijeli kolege umjetnici – Neša Paripović, Nevenka Hadžidamjanović, Rade Kundačina, Zoran Grebenarović, Era-Slobodan Milivojević, Dragan Sovilj, Marina Abramović, Radovan Reljić Džoni, Aleksandar Škorić, Marko Prokić, Zoran Popović, te bosanskohercegovački mladi umjetnici i stalni članovi CKA Charalama – Emina Huskić i Emir Mutevelić.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/M.Duletić)