Publika je ovacijama nagradila izvedbe opernih arija Verdija, Cilea, Bizeta, Puccinija, Leoncavalla.
Posebne reakcije izazvao je harizmatični maestro Ivo Lipanović, koji je energičnim vodstvom pokazao zašto Simfonijski orkestar RTV Slovenije slovi za jedan od najboljih u Evropi.
Za Sabinu Cvilak bio je to prvi nastup u Sarajevu i već je pri prvom izlasku osvojila publiku raskošnim glasom, interpretacijom i šarmom.
Svojim "Vesti la giubba" iz Leoncavallove opere "Pajaci", Zoran Todorović je pokazao zbog čega je tenor svjetskog glasa, te zašto njegov lirski tenor krasi i dramska interpretacija.
Nakon sinoćnjeg koncerta ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Ivica Šarić zahvalio je svim umjetnicima što su bili dio tog festivala, te podsjetio prisutne na inicijativu da se dvorana Bosanskog kulturnog centra, nekadašnji Templ, renovira da bi Sarajevo dobilo pravu koncertnu dvoranu.
Ministar Šarić je izrazio nadu da će se i ambasadori prijateljskih zemalja uključiti u tu inicijativu, 'da bismo svi zajedno 2014. slavili Sarajevo kao centar nove kulture življenja i bogatstva različitosti'.
Predsjednik Fondacije Ninoslav Verber kazao je da su ovogodišnje, 18. Sarajevske večeri muzike na najbolji način pokazale da Sarajevo ima publiku za svjetsku muzičku produkciju.
"Fondacija za muzičke umjetnosti već radi na tome da sljedeći SVEM bude još bolji", kazao je on.
U Okviru 18. SVEM-a, od 8. do 12. maja održano je pet koncerata, a Edin Karamazov i Zoran Todorović održali su i radionice sa studentima muzičkih akademija.
Publika je prethodnih noći uživala u izvedbama Aide Čorbadžić, Ljubomira Puškarića, dirigenta Rengima Goumlkmena, Edina Karamazova i Kvarteta Krakovske filharmonije, te Sarajevske filharmonije i Hora Opere Narodnog pozorišta Sarajevo, kao i nastupima studenata Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.
FENA/đk
SARAJEVO
Koncertom Simfonijskog orkestra RTV Slovenije završen 1. SVEM
Arhiva 13.05.12, 15:29h
PODIJELI NA
24 SATA
Nestala je sa malih ekrana: Ana Bavrka o braku, karijeri i društvenim mrežama: 'Moja televizijska priča je završila'
Hoće li BiH uvesti carine od 0% za Sjedinjene Američke Države?
Da li su ugroženi ljudski životi: Sukob Muska i Trumpa bi mogao imati žestoke posljedice
Najmanje 13 ljudi preminulo na hadžu zbog vrućina
Sinoćnjim koncertom Simfonijskog orkestra RTV Slovenije, pod dirigentskom palicom Ive Lipanovića, uz soliste tenora Zorana Todorovića i sopranisticu Sabinu Cvilak završene su 18. Sarajevske večeri muzike (SVEM) u organizaciji Fondacije za muzičke umjetnosti.