Izložba će biti postavljena do 15. maja, a želja organizatora je da bude predstavljena i u drugim gradovima. Kustosice izložbe su Amina Hamzić i Elma Hadžić, studentice magistarskog studija Historije umjetnosti. Ovom izložbom ujedno se i završava Modul Memorije 2012.
«Ove godine odlučili smo se kao posljednji program ovogodišnjeg Modula memorije organizirati izložbu koja je vjerovatno najpotresnije svjedočanstvo o onome što je realnost sjećanja u našem društvu», objasnio je Nihad Kreševljaković, umjetnički direktor Modula memorije i direktor SARTR-a izražavajući sumnju da čak i ljudi koji su preživjeli opsadu, a koji u njoj nisu izgubili najmilije mogu shvatiti ono o čemu govori ova izložba.
Objašnjavajući da je sjećanje na opsadu stvar osobnog izbora, on je naglasio kako familije koje su izgubile djecu nemaju tu mogućnost, jer to što se njima dogodilo jednostavno je neizbrisivo i ostat će sa njima do kraja njihovih života.
«Vjerujem kako je važno barem pokušati na ovaj način, organiziranjem ove izložbe, pokazati suosjećanje prema takvoj tragediji te pokazati da će sjećanje na njihovu izgubljenu djecu ostati kao dio naše kolektivne memorije, te kao poruka cijelom svijetu o tome da se zločin nad djecom Sarajeva ne smije i neće zaboraviti», zaključio je Kreševljaković.
(DEPO-BLIN/em)