Ovo je predviđeno Nacrtom zakona o organizaciji i provođenju popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srpskoj koji će biti obavljen naredne godine.
Kazne su također zaprijećene i za sve nadležne osobe koje ne budu čuvale kao službenu tajnu sve podatke koji se odnose na lične, porodične i imovinske prilike osobe obuhvaćene popisom.
Istovremeno, smatrat će se prekršajem i bit će novčano kažnjene i one osobe koje odbiju da daju podatke o odsutnim članovima domaćinstva, odnosno roditelj, usvojilac ili staratelj za dijete mlađe od 15 godina, ili ako popisivaču navede netačne i nepotpune odgovore, osim za pitanja za koja ne postoji obaveza izjašnjenja.
Vlada RS-a je uz Nacrt zakona o organizaciji i provođenju popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u RS-u u 2013.godini predložila entitetskom parlamentu i Nacrt zakona o prestanku važenja Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u 2011. u tom entitetu, jer popisa nije ni bilo, a u međuvremenu je usvojen Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini u 2013. godini.
Izvršna vlast u RS-u ipak navodi da je tim zakonom regulirano i da entiteti mogu dodatno urediti propisima pripremu, provođenje i organizaciju popisa.
„S obzirom na ovlaštenja entiteta, u Nacrtu zakona o organizaciji i provođenju popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u RS-u u 2013.godini predviđeno je popisivanje određenih osoba, koje Zakon o popisu na nivou BiH svojim odredbama nije obuhvatio, a to su osobe na izdržavanju kazne ili zavodskih vaspitnih mjera u ustanovama koje su pod neposrednim nadzorom Ministarstva pravde, osobe koje borave u obrazovnim ustanovama smještenim u objektima Ministarstva unutrašnjih poslova, te koje se nalaze u predstavništvima Republike Srpske u inostranstvu i drugi“, navodi se u ovom zakonskom aktu.
Zakonom, koji će razmatrati poslanici Narodne skupštine RS-a na sjednici, 15.maja, Zavod za statistiku Republike Srpske određen je kao nadležni organ za pripremu, organizaciju i provođenje popisa u saradnji s drugim nadležnim organima i organizacijama RS-a i BiH.
Također, predviđeno je i da se za potrebe popisa formira Popisni biro Republike Srpske, kao glavno operativno statističko tijelo za popis, zatim izvrši imenovanje entitetskih instruktora za popis, kao i popisnih komisija jedinica lokalne samouprave.
Osnovni zadaci entitetskih instruktora su provođenje obuke općinskih, odnosno gradskih instruktora i članova popisnih komisija, praćenje obuke popisivača, obilazak terena u toku provođenja popisa, pružanje pomoći popisnoj komisiji i rješavanje specifičnih problema na terenu i pri izradi prvih rezultata popisa.
Nacionalna struktura komisija, instruktora i popisivača jedinica lokalne samouprave određena je na način kako je to predviđeno Zakonom o popisu u Bosni i Hecegovini.
U okviru svog djelokruga, Ministarstvo pravde Republike Srpske organizirat će i provesti, kako se navodi, popis osoba koje se nalaze na izdržavanju kazne zatvora i zavodskih vaspitnih mjera, u ustanovama pod njegovim nadzorom, a Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite organizuje popisivanje beskućnika.
Isto tako, Republička uprava za geodetske i imovinskopravne poslove dužna je da dâ tehničku dokumentaciju za provođenje popisa završi do 1. oktobra 2012. godine.
Zakonom je, između ostalog, definirana i zabrana nadležnim organima da mijenjaju nazive granica i područja općina, naselja, statističkih popisnih krugova, ulica i brojeva, kuća i zgrada od 1. novembra 2012. godine do 31. marta 2013.
Finansiranje popisa u skladu je, kako se navodi, s rješenjem u Zakonu o popisu stanovništva domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini u 2013. godini, koji predviđa da će se namjenska sredstva za finansiranje poslova i zadataka popisa osigurati iz budžeta Bosne i Hercegovine, entiteta, Brčko Distrikta, međunarodnih donacija i drugih izvora, te da će plan finansiranja popisa, nakon stupanja na snagu zakona urediti posebnim sporazumom ministri finansija BiH, entiteta i direktor Direkcije za finansije Brčko Distrikta BiH ili Fiskalno vijeće BiH.
(FENA/dg)