SRBIJA

Naprednjaci 73 mandata, Demokrate 68

Arhiva 07.05.12, 07:31h

Stranački lideri u Srbiji najavili da odmah kreću u pregovore o novoj vladi. Kako saznaje B92, u izbornoj noći je bilo "kontakta" između lidera SPS-a i DS-a

Vlada Republike Srbije

Prema konačnim procjenama Cesida, bez glasova birača sa Kosova, izborna lista "Pokrenimo Srbiju" koju predvodi Srpska napredna stranka imaće 73 mandata u novom sazivu Skupštine Srbije, a lista "Izbor za bolji život" koju predvodi Demokratska stranka 68, saopštio je danas Cesid.

Koalicija SPS-JS-PUPS imaće 45 mandata u novom sazivu Skupštine, Demokratska stranka Srbije 20 mandata, Pokret "Preokret" koji predvodi Liberalno demokratska partija 20 mandata, a Ujedinjeni regioni Srbije 16 mandata.

Prema procjenama Cesida, Srpska radikalna stranka nije prešla cenzus.

Savez vojvođanskih Mađara imaće pet mandata, dok su manjinske liste "Nijedan od ponuđenih odgovora", "Sve zajedno" i "SDA Sulejman Ugljanin" osvojile po jedan mandat.

Programski direktor Cesida, Marko Blagojević rekao je da rezultati glasanja na predsedničkim i parlamentarnim izborima na Kosovu, koji još nijesu utvrđeni, ne mogu značajno uticati na raspodjelu mandata.

NA PARLAMENTARNIM IZBORIMA PRVI NAPREDNJACI
Na parlamentarnim izborima u Srbiji, prema uslovim procjenama, prva je Srpska napredna stranka (SNS) sa 24,7 posto, druga Demokratska stranka (DS) sa 23,2 posto, dok su treći SPS-PUPS-JS sa 16,6 posto - saopštio je CeSID.

Prema njihovoj uslovnoj procjeni, cenzus za ulazak u parlament Srbije prešli su i Demokratska stranka Srbije (DSS) 7,2 posto, LDP-ov Preokret 6,6 posto i Ujedinjeni regioni Srbije (URS) sa 6,1 posto.

Na samoj ivici cenzusa je Srpska radikalna stranka (SRS) koja ima pet odsto i glasovi sa Kosmeta mogu ovu stranku povući ili ispod ili iznad cenzusa.

Lider URS-a Mlađan Dinkić izjavio je u izbornoj noći da će formiranje vlade prepustiti drugima, a da bi za tu stranku bilo bolje da bude u opoziciji i da se u parlamentu bori za svoj program.

"Mislim da je posle 12 godina boravka na raznim i ministarskim funkcijama bolje da budemo u opoziciji, da vidimo kako će i druge stranke koje su dobile podršku građana da se snađu u vođenju tih, pre svega ekonomskih resora", rekao je Dinkić.

Lider LDP-a Čedomir Jovanović poručio je da ne vidi koalicija "Prekoret" na "buvljoj pijaci" koja bi bila dužna da pomaže formiranje bilo kakve vlade i stvaranje kakve-takve parlamentarne većine "koja bi trajala onoliko koliko bi jedni druge mogli da podnesemo".

Na formiranje nove vlade, uticaće i podrška ostalih predsjedničkih kandidata dvojici učesnika drugog kruga, za koju će se u naredne dvije nedjelje boriti lideri SNS-a i DS-a Tomislav Nikolić i Boris Tadić.

Da bi URS Mlađana Dinkića ponovo mogao da uđe u vladu, u izbornoj noći je možda nagovijestio zamjenik predsjednika DS-a Dragan Đilas, koji je u izbornoj noći rekao da će URS-u, iako nije prešao cenzus na izborima za Skupštinu grada Beograda, ponuditi da ostanu u gradskoj vlasti jer smatra da je tim dobro radio i da ga ne treba mijenjati.

Lider SNS-a Tomislav Nikolić izrazio je u izbornoj noći da će lista koju je prdvodila ta stranka već u ponedeljak početi pregovore o formiranju nove vlade.

Analitičari vjeruju da će dosta brzo biti dogovorena "manje-više ista vlada kao pre četiri godine" i da će vladajuća koalicija ostati u sličnom sastavu.

VEZANI TEKST: PRELIMINARNI REZULTATI: Tadić i Nikolić u drugom krugu izbora za predsjednika Srbije