NAPOKON KRAJ DISKRIMINACIJI U OBRAZOVANJU

Od naredne školske godine ukidaju se 'dvije škole pod jednim krovom'?

Arhiva 01.05.12, 10:46h

Odvajanje, ili bolje reći razdvajanje djece u školama po etničkoj pripadnosti na području Federacije BiH uvriježena je praksa, stara koliko i dejtonski mirovni sporazum. Najilustrativniji primjeri dolaze iz Hercegovačko-neretvanskog i Srednjobosanskog kantona. Tako je, recimo, škola u Stocu mjera netolerancije i uslovno rečeno suživota u tom gradu

dvije škole pod jednim krovomPresudom Općinskog suda u Mostaru kojom je razdvajanje po etničkom principu diskriminacija, moglo bi biti, konačno, uvod u ukidanje ove prakse.

Provedbom odluke Općinskog suda Mostar o ukidanju modela „dvije škole pod jednim krovom“, zasad samo u Stocu i Čapljini, bila bi zaustavljena, najblaže rečeno, neprirodna podjela među djecom i razdvajanje po etničkim principima. Često je slučaj da se djeca koja pohađaju ovako uređene škole jedva sreću po školskim dvorištima i hodnicima. To, nažalost, doprinosi još jačoj podjeli. U Stocu, a ni u Čapljini, niko o odluci suda nije želio govoriti, ni direktori, ni resorni ministar, javlja FTV.

O ovoj temi nisu željeli govoriti ni u redovima HDZ-a, barem dok ne dobiju, kažu, službenu odluku. No, ovdašnjoj vlasti i Ministarstvu obrazovanja ostavljena su četiri mjeseca da provedu odluku uz poštovanja prava djece na obrazovanje na maternjem jeziku.

"Smatram da niti jedna stranka, ako se radi o ozbiljnim i demokratskim strankama koje teže EU, nema apsolutno ništa protiv da se ovaj sistem otkloni i bez presude suda. Očekujemo da će ova presuda biti poticaj i ministarstvu i vlasi da definiše mjere da bi od 1. septembra, kada kreće naredna školska godina, ove presuda bila implementirana", kaže predsjednik Kantonalnog odbora SDP-a HNK-a Aner Žuljević.

"Ovo će konačno riješiti ono što smo imali zadnjih 15 godina, a to je da su se u školama regrutovali nacionalisti što bi vremenom izrodilo u nešto što nije ono što se treba učiti u školama", kaže zastupnik SDA u Skupštini HNK-a Zijat Mušić.

Model „dvije škole pod jednim krovom“ nije poznat nigdje u svijetu, osim u našoj zemlji, i klasičan je primjer kršenja osnovnih ljudskih prava. Djeca ne samo da se nisu družila, nego su u nekim školama u istu zgradu ulazila na različite ulaze. "Kao glavne odgovorne za navedeni koncept smatramo nacionalističku retoriku koju predstavnici vladajućih stranaka provode zadnjih 15 godina", kaže zastupnik NSRzB-a u Skupštini HNK-a Tomislav Perić.

Na prijedlog Kantonalnog SDP-a uskoro bi se u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona trebala održati tematska sjednica isključivo o obrazovanju s posebnim osvrtom na model dviju škola pod jednim krovom.

Podjele, podjele i samo podjele - recept je koji se jednako uspješno primjenjuje i na području Srednjobosanskog kantona, ako govorimo o diskriminaciji djece. I u ovom kantonu su djeca odvojena po etničkom principu. Da su škole više političko nego obrazovno pitanje, potvrdila je svojevremeno i Greta Kuna, bivša kantonalna ministrica obrazovanja koja je jasno rekla da se ne mogu miješati kruške i jabuke. Kako sve izgleda u praksi, zna Nađa Ridžić.

U Zeničko-dobojskom kantonu podjele među djecom nisu u toj mjeri izražene, ali situacija, recimo u Žepču, daleko je od idealne.

Segregacija u obrazovanju odslikavana kroz „dvije škole pod jednim krovom“ svojevremeno je bila jedna od nepopularnih odrednica općine Žepča. Sredinama u kojima je taj fenomen još aktuelan Žepčaci poručuju da ne čekaju rješenja sa strane i nude svoja iskustva. "Od 2004. godine mi nemamo u Žepču dvije škole pod jednim krovom, mi od tog datuma imamo jednu školu sa dva nastavna plana i programa koji funkcionišu onako kako je to dogovoreno - gdje svaki narod ima pravo na svoj nastavni plan i program", kaže Munib Jusufović, predsjedavajući Općinskog vijeća Žepče.

"Srednja mješovita škola od 2005. godine funkcinira s jednim ravnateljom, jednim školskim odborom, jednim računom, jednom zbornicom, jednim ulazom, tako funkcioniraju i Srednja mješovita škola i Osnovna škola Žepče i Osnovna škola Fra Grga Martić u Ozimici, to su škole koje imaju učenike iz sve tri nacionalnosti", navodi Mato Zovko, načelnik Općine Žepče.

Administrativno ujedinjavanje škola uz primjenu dva nastavna plana i programa, kažu, možda i nije najbolje rješenje ali to je usud aktuelnog vremena i uređenja države. Eliminiranju segregacije u obrazovanju u Žepču su se posvetili prije no što im je, po odluci Ustavnog suda Federacije, sa kantonalnog nivoa prenesna nadležnost za obrazovanje. Ustav ZDK-a, naime, daje mogućnost lokalnoj zajednici čiji je većinski narod istovremeno i majinski u Kantonu, da preuzme nadležnost obrazovanja.

(Federalna.ba, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)