Novi novcati neboderi u centru Ordosa zastrašujuće su prazni od ljudi, kao i trgovački centar Džingis Kan Plaza te pusti monumentalni trg u kvartu koji bi trebao simbolizirati novi, poslovni proplamsaj grada. U TV reportažama Al Jazeere ulice djeluju pusto, gotovo kao da je proglašena zračna uzbuna; tragova intenzivnijeg života nema ni u prozračnim četvrtima neoklasicističkih vila kakve se donedavno nisu mogle kulturološki povezati s komunističkom Kinom, prenosi tportal.hr.
BBC u svojoj reportaži ističe Ordos kao simptom pucanja kineskog developerskog čuda u 21. stoljeću. To je, doduše, tipično za zapadne medije posljednjih godina - traženje i rastrubljivanje svih mogućih simptoma kineskog ili pak ruskog zastoja u situaciji kada Azija istupa na svjetsku scenu kao kontinent novih svjetskih gospodarskih lidera. Bilo kako bilo, čini se da je agresivni proces punjenja novih megagradova ljudskim masama sa sela najočitije zakazao u kineskoj regiji Unutarnja Mongolija.
Administrativno gledano, riječ je o gradu, no gustoća naseljenosti od stotinu žitelja na kvadratni kilometar manja je od zagrebačke kojih 40-ak puta. Infrastruktura je tu, no ekonomija još nije proklijala. Funkcionalno djeluje jedino stari centar, a u novom središtu i okolnim kvartovima projektiranima za milijun stanovnika prisutno njih tek nekoliko desetina hiljad.
(DEPO/BLIN/em)