Projekat je realizovan pod pokroviteljstvom Grada Sarajevo, u partnerstvu sa Općinom Centar, a predstavljen zajedničkim snagama i entuzijazmom ekipa okupljenih oko FAMA International, Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Inicijative mladih za ljudska prava BiH i Obrazovanje gradi BiH.
Cilj Muzeja je da mapiranjem činjenica, dokaza, uzroka i posljedica, priču o opsadi prikaže u svjetlu savremenih događaja, prepreka, strahova i aspiracija – nudeći obrazovni materijal za suočavanje s izazovima 21. stoljeća.
Jedinstveni vizuelni događaj održao se na otvorenom, na mjestu koje je za izgradnju Muzeja donirala Općina Centar u parku Hastahana (Marijin Dvor, između Kranjčevićeve i Titove ulice). Prezentacija je počela tačno u 21 sat, pod naletom kiše i vjetra, što je u mračnoj sarajevskoj noći slike koje su se smjenjivale na ekranu činilo još potresnijim.
Građani Sarajeva koje kiša večćeras nije spriječila da prisustvuju ovom događaju imali su priliku da pogledaju izuzetnu multimedijalnu projekciju koja na artistički i apstraktan način prikazuje koncept muzeja i materijala koji će se nalaziti u njemu.
Na konstrukciji 10x10 metara, na specijalnom platnu, scenarij i priča muzeja ispričana je uz pomoć 3D i 2D animacija, grafičkog i zvučnog dizajna te muzike, uz pomoć projekcijskih "mapping" tehnologija, koju je uradio Vizual studija pod vodstvom Davora Vidovića.
Budući Muzej opsade Sarajeva će biti jedinstvena riznica ljudskog znanja, domišljatosti, kreativnosti i inteligencije iskazanih usred urbane postkataklizme. Bit će to baština ovjekovječenih lica i glasova koji su oblikovali najdužu opsadu u modernoj istoriji čovječanstva.
U Muzej opsade ulazit će se kroz tunel, a u unutrašnjosti će biti labirint |
Na današnjoj prezentaciji projekta u sarajevskom kinu Obala Meeting Point predstavnik arhitektonskog tima Muzeja opsade, Adnan Harambašić, rekao je da je srž Muzeja - koji bi trebao biti izgrađen na Marijin-Dvoru za otprilike dvije godine - i njegov najbitiniji dio, zapravo, sadržaj. - Zbog toga ćemo morati krenuti od unutrašnjosti muzeja, koja će vjerovatno biti labirintskog karaktera. Vanjski dio će biti skromniji i poštovati okolinu. Kako je Harambašić objasnio, budući Muzej će imati dva ulaza. - Izbjeći ćemo tradicionalnu verziju ulaza, tako da će se Titove moći ući kroz tunel, dok će drugi ulaz biti na krovu Muzeja - rekao je Harambašić, dodajući da ni u opkoljeno Sarajevo nije bilo 'normalnih' ulaza iz čega se, zapravo, i rodio ovakav koncept. |
"Svrha Muzeja je da, kao takav, radi dobrobiti globalne javnosti postane simbol i spomenik za snagu Ljudskog uma – Dostignuća – Domišljatost u Preživljavanju – Kreativnost – koje su građani Sarajeva iskazivali tokom četiri godine terora na svim nivoima”, istakla je mnogo puta do sada Suada Kapić, članica Konzorcija i autorica Projekta.
Format Muzeja bit će realiziran na dva osnovna nivoa. Stalni objekat sadržavat će stalnu postavku, privremene izložbe i instalacije, razvojne obrazovne projekte, istrazivački centar, digitalnu biblioteku i arhiv, te uspostavljenu mrežu u realnom vremenu sa drugim gradovima i institucijama. Drugi nivo sadržaja bit će FAMA Kolekcija, višejezični interaktivni obrazovni internetski portal, kojim se proširuju doseg i uticaj Muzeja. Zbog toga će virtuelna FAMA kolekcija biti donirana Muzeju u trajno vlasništvo od strane FAMA tima kao vlasnika Kolekcije, a od danas je dostupna putem stranice www.famacollection.org i na engleskom jeziku.
Informisati – Obrazovati – Inspirirati raznoliku regionalnu i globalnu publiku ustanovljavanjem institucije svjetske klase koja će kroz svoju jedisntvenu kolekciju i novu formu obrazovanja postati spomenik Ljudskoj prirodi – Inteligenciji – Kreativnosti osnovna je ideja koja stoji iza ovog jedinstvenog projekta od značaja za grad Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)