Kako to izgleda kada postoji jaz unutar stranke i kada ga, između ostalih, kreira Bakir Izetbegović, vidjeli su građani BiH koji su bili svjedoci izborne kampanje 2006. godine, kada su njegovi stranački sljedbenici otvoreno vodili kampanju protiv predsjednika SDA Sulejmana Tihića koji je u to vrijeme bio kandidat za člana Predsjedništva BiH, čime su mu onemogućili izbor na ovu poziciju.
Sudeći po njegovom dosadašnjem angažmanu, iz kojeg se da zaključiti da se Izetbegovićevo političko bivstvovanje u dobroj mjeri zasniva na pokušajima stvaranja intriga, svađa, jaza između ljudi i drugim zakulisnim radnjama, logično je da mu se takve stvari priviđaju i u drugim strankama.
Na žalost svih onih koji su se za trenutak obradovali, „dramatično duboki jaz unutar SDP-a“, kako to Izetbegović želi da vidi, jednostavno ne postoji.
Ipak, impresivna je činjenica, da Izetbegović ima vremena, a očigledno i ambicija da se aktivno bavi odnosima unutar drugih političkih stranaka.
To što on najavljuje nekakva prestrojavanja unutar SDP-a, a zatim i cijele političke scene, može biti samo pokazatelj dvije stvari: ili jako priželjkuje da se to desi ili direktno učestvuje u aktivnostima kojima se SDP želi destabilizovati i time omogućiti prestrojavanje političke scene. Ni jedno ni drugo po njega nije dobro i SDP će se znati postaviti spram toga.
SDP će nastaviti insistirati na reformama u društvu, ali i reformisanju onih koji obnašaju vlast kako bi bilo omogućeno da se naprave neophodni iskoraci u pravcu zapošljavanja, povećanja plaća i penzija, ubrzanja izgradnje koridora Vc, realizacije energetskih projekata...
Pored toga, SDP će se snažno zalagati protiv podjela u bosanskohercegovačkom društvu koje neprestano kreiraju „zaštitnici naroda“, često podcjenjujući intelekt građana kao npr. tako što im pokušavaju objasniti da će podjelom Mostara na više općina Grad postati jedinstveniji, stoji u sapštenju.
(DEPO/BLIN/em)