ANALIZA

Lagumdžija sumnja da su dijelovi SDA konstruirali 'potporu' Jeremiću

Arhiva 27.03.12, 12:03h

Čelnik SDA Sulejman Tihić od početka “političkoga braka” s crvenim nije osobito krio da želi SDP u federalnoj vlasti kako bi prebacio dio odgovornosti i tereta nužnih bolnih reformskih zahvata na snažnu oporbenu stranku koja je godinama najčešće napadala upravo SDA

lagumdzija jeremic

Piše: I Marić

Ministri vanjskih poslova BiH i Srbije Zlatko Lagumdžija i Vuk Jeremić u nedjelju su “na daljinski”, očigledno sinkronizirano, ispeglali nesporazum oko navodnog Lagumdžijinog obećanja da će član Predsjedništva BiH Željko Komšić poduprijeti kandidaturu šefa diplomacije iz istočnoga susjedstva za predsjednika Skupštine UN-a. Jeremić je negirao da je Zlatko Lagumdžija to eksplicitno učinio nedavno u Beogradu i potvrdio kako je zapravo on u razgovorima samo kandidirao tu temu, na što mu je šef naše diplomacije uzvratio da se mora procedura provesti u Predsjedništvu BiH. Ako su obojica govorili istinu, onda se netko ugurao između njih i perfidno posijao sjeme sumnji između dvije države, ali i unutar SDP-a.

Velike sumnje


Kočoperni i “poniženi” Željko Komšić se uzrujao do te mjere da je u jednom trenutku reterirao sa svih stranačkih dužnosti. Kada je SDP-ov “kapitalac” nedavno zaljuljao Lagumdžijin brod i političku pozornicu u BiH, sramežljivo je plasirana poluozbiljna priča kako u “slučaju Jeremić” prste ima i SDA, makar nikada nije elaborirano kojim povodom i nije dokazano na koji način. Ipak, kao da je u međuvremenu SDP prikupio dodatne dokaze i “politička vještačenja” oko uplitanja sa strane pa je ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija iskoračio milju naprijed u sumnjama spram mučkih podmetanja iz SDA. Iako u rukavicama, šef SDP-a je najavio konačni lov na one snage koje su podmetnule bezočne laži da je obećao potporu Željka Komšića kandidaturi Vuka Jeremića.

“Vrijeme je da krenemo u lov na one koji su ovo kreirali da bi generirali probleme u BiH , ali i u regiji. Moramo dati odgovore na pitanja tko su ti ljudi i zašto to rade, zašto je napravljena cijela ova konstrukcija”, jasan je bio lider SDP-a. Na upit na koga konkretno misli, Lagumdžija je iznio zanimljivu postavku kako ne želi optuživati “čitave stranke”, ali je na čisto da se radi o “dijelovima ostataka poraženih struktura, ali i nekih snaga unutar vladajuće koalicije, kao i mafijaških skupina koje se ne mogu pomiriti s činjenicom da više ne upravljaju javnim kompanijama kao s privatnim nahijama”. Ministar vanjskih poslova BiH je upozorio kako BiH nema alternativu za unutarnje reforme i u tom kontekstu je izgovorio ključnu poruku koja zapravo determinira i adresira sve njegove sumnje u “poštene namjere” dijele partnerske stranke u okvirima platforme.

“Mi se očito borimo za reforme zajedno s ljudima koje treba reformirati. Ili ćemo ih reformirati ili ih skloniti”, brutalno je bio otvoren Zlatko Lagumdžija. Iako partnerstvo između SDP-a i SDA traje i dominanto se reflektira kroz solidan rad Vlade FBiH, nikada do kraja nisu nestale ideološke i pragmatične razlike i borba za politički prostor.

Prljava podmetanja

Čelnik SDA Sulejman Tihić od početka “političkoga braka” s crvenim nije osobito krio da želi SDP u federalnoj vlasti kako bi prebacio dio odgovornosti i tereta nužnih bolnih reformskih zahvata na snažnu oporbenu stranku koja je godinama najčešće napadala upravo SDA. To nije eksplicitno značilo i slijepu odanost partnerstvu i diskretno podupiranje jačanja Lagumdžijine stranke. Mnoštvo je dokaza da je SDA onako sa strane zagorčavala život SDP-a gdje god je mogla, a da to i ne bude baš upadljivo. Nisu “cvjećke” niti “crveni”, znali su i oni službeno ili poluprivatno u komotnijem društvu grmjeti kako će srediti nacionaliste i iz SDA i iz HDZ-a. Vidljivo je kako se stvari sve ozbiljnije zakuhavaju kako se približavaju općinski izbori u BiH. Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija je do sada ispalio najveći broj gorkih strjelica prema paltformšakom partneru bez obzira što je to “upakirao” u “dijelove” stranačkih struktura kako ne bi ocrnio čitav SDA i izazvao nepotrebni bijes u Tihićevom okruženju. I SDP-u i SDA je platforma još nasušna potreba, što nikako ne znači da predizborne netrpeljivosti i slična prljava podmetanja neće galopirajuće bujati s obje strane. Prirodno je naprosto da na lokalnim izborima te dvije najjače bošnjačke opcije ne mogu pod “jednim krovom”, a najbolja kampanja su nisku udarci i iznošenje prljavoga rublja. Neki bošnjački politički analitičari idu tako daleko da predviđaju čak i raspad “kvazi partnerstva” između SDP-a i SDA nakon jesenjih lokalnih izbora. Takve crne slutnje potkrepljuju činjenicom kako su formirani i Vlada FBiH i Vijeće ministara te da i u slučaju razlaza nakon općinskih izbora nema zapreka da sadašnje vladajuće strukture iz nužde nastave stihijski funkcionirati, jer alternative za njih u ovom trenutku i nema. Ove prijelomne trenutke svako će u presudnoj mjeri determinirati i rezultati Lagumdžijinog “lova” na snage koje podmeću i prave opasne konstrukcije u BiH i regiji. Kad lider SDP-a završi potragu i javno obznani imena “podmetača”, naslutit će se i sudbina partnerstva SDP-a i SDA. Nije beznačajno podsjetiti kako će u međuvremenu, tako je najavio, do kraja ići i SDP-ov “kapitalac” Željko Komšić. Što li on zna o svemu tome?

Dnevni list/DEPO PORTAL - BLIN/a.k.