INTERVJU/DOKTOR OBRI DE GREJ

Starost je bolest koja se liječi?

Arhiva 24.03.12, 09:38h

Ako je suditi po onome što tvrdi doktor Obri de Grej, starost treba da tretiramo kao bolest za koju će lijek uskoro ugledati svjetlost dana. Ovaj britanski stručnjak za biomedicinsku gerontologiju iz Kembridža smatra da je već rođen čovjek koji će živjeti 150 godina.

Starost je bolest koja se liječi

Iako je njegovo izvorno interesovanje bila informatička tehnologija zbog koje se bavio softverskim inženjeringom, nakon šest godina istraživanja na poljima verifikacije softvera 2000. godine odlazi u potpuno druge vode i doktorira molekularnu biologiju na Kembridžu da bi se potom strastveno posvetio istraživanjima starenja.

Suosnivač je neprofitne organizacije SENS (Strategies for Engineered Negligible Senescence Foundation) i njen glavni naučnik. Adekvatna definicija SENSa bi bila integrisani set medicinskih tehnika namjenjenih za vraćanje mladalačkih molekularnih i ćelijskih struktura u ostarjjela tkiva i organe. U suštini, ovo podrazumeva primjenu regenerativne medicine na problem lošeg zdravlja prouzrokovanog starenjem.

Za stranicu Zdravlje portala B92, Obri De Grej je pojasnio svoje stavove ali i istraživanja na kojima radi.

Zašto starimo? Kako se odvija taj proces i da li je reverzibilan?

Starimo iz istog razloga iz kog automobili, mašine koje smo mi napravili, stare. Naše tijelo akumulira štetu kao nuspojavu normalnog života. Zaista je reverzibilnog karaktera ako imamo medicinu, kao što je štetu načinjenu automobilu moguće popraviti.

Koliko se napredovalo na polju zaustavljanja starenja organizma?

Poprilično smo blizu, ali većina terapija koje su nam potrebne još uvijek ne rade. Možda smo nekoliko decenija daleko ali to je mnogo bliže nego što su naučnici prije deset godina mislili da smo.

Kako napreduje projekat SENS (Strategies for Engineered Negligible Senescence)?

SENS je dogurao daleko, posebno posljednju deceniju. Sve ideje smo mnogo bliže implementaciji nego što su bile kada smo počinjali. Neki od razloga su u okviru SENS Fondacija a neki su nezavisni.

Kako je moguće zaustaviti bolesti koje pogađaju stariju populaciju?

Nije ih moguće izliječiti, tako što ćemo ih tretirati na direktan način, prosto zato što su one samo aspekt starenja. One jedino mogu biti „izliječene“ ili spriječene periodičnim popravljanje štete koju je načinilo starenje. Liječenje starenja spada u preventivnu gerijatriju.

Koji faktori najviše utiču na starenje organizma i da li je izmjenom načina života moguće produžiti vijek?

Nažalost, faktori koji najviše utiču na starenje nisu podložni promjeni načina života – oni su neminovne posljedice činjenice da ste živi. Najvažniji je disanje, koji stvara toksične nusprodukte – slobodne radikale. Sa druge strane, naravno da loši stilovi života skraćuju životni vijek. Na primjer ako pišite ili ste gojazni.

Zašto mislite da čovjek ne smije da se miri sa starenjem?

Jednostavno. Starenje uzrokuje patnju i smrt! Da li se mirimo sa bilo čim što dovodi do patnjom i smrću? Mislim da tu nema dileme.

Da li je djelovanje na polju produžetka životnog vijeka čovjeka moralno opravdano, ako imamo u vidu prenaseljenost planete? Kako ćemo napraviti dovoljno mjesta za sve nas?

Natalitet opada širom svijeta, posebno u velikim zemljama. Takođe, žene rađaju djecu sve kasnije. To je trend koji će se nastaviti posebno kada više ne bude menopauze. Takođe, druge tehnologije će umanjiti štetu koju činimo planeti. Na primjer – nuklearna fuzija će smanjiti korišćenje fosilnih goriva.

BL!N-DEPO/đk