- Pred nama je 27. mart – Svjetski dan teatra. Dani su to kada će svi teatri i teatarski umjetnici koji rade za mladu publiku, odnosno za publiku uopšte, otvoriti svoja vrata i u svoje kuće primiti što je moguće više publike i omogućiti im radost teatarske igre i užitka u njoj
Mi, umjetnički ansambl Mostarskog teatra mladih, u te dane bićemo u gostima i to: 20. marta u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Bileći gdje smo za tamošnju mladu
publiku izveli 5 interaktivnih predstava Teatra u obrazovanju „Maske“, a 27. marta u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače gdje ćemo igrati našu „Odu radosti“.
Sretni smo zbog toga, ali istovremeno ne možemo prešutjeti činjenicu da će i ovaj 20. i 27. mart naša dvorana biti zaključana za nas koji smo je gradili i na njoj stvarali vrhunska umjetnička djela koja su nas odvela na pet kontinenata.
Ova dva važna dana prava su prilika da još jednom skrenemo pažnju javnosti na bezumlje koje se nastavlja u Mostaru. Voljom gradonačelnika Mostara gospodina Ljube Bešlića i uz svesrdnu pomoć predsjednika Gradskog vijeća Murata Ćorića Upravni odbor Javne ustanove Mostarski teatar mladih na čelu sa izvjesnom Majom Kusturica za v.d. direktora postavio je Izidu Sakić, te su sa repertoara skinuli kompletan repertoar eMTeeM – a („Zvijer na mjesecu“, „Usamljeni zapad“, „Kako sam naučila da vozim“, „(Njegove) 3 sestre“, „Balada o lososu i zgaženoj travi“, „Rijeka Čudovodnica“, „Ćelava pjevačica“, „Mimar“, „Pax Bosniensis“).
Uz to kompletan ansambl dobio je otkaze sa obrazloženjima koja se nisu davala ni u najcrnje ratne dane. Doda li se tome čitava kampanja kojom se taj isti ansambl želio kriminalizirati javnim pozivima na linč i otvorenim prijetnjama likvidacijom, jasno je da se tu radi o potpuno drugim stvarima.
Svjetski dani teatra prilika su i da kažemo da je samo po osnovu skidanja pomenutih predstava sa repertoara eMTeeM – u nanesena direktna finansijska šteta od oko 235.000,00 KM. O onoj umjetničkoj i moralnoj da i ne govorim.
Svjetski dani teatra prilika su da kažemo da smo u prostor od kojeg smo pravili našu dvoranu uložili preko 450.000,00 KM vlastitih sredstava, a Grad Mostar, kao osnivač, samo 5.000,00 KM.
Svjetski dani teatra prilika su da još jednom kažemo da Grad Mostar nije ispoštovao niti jednu odredbu Zakona o pozorišnoj djelatnosti koji vrijedi u Hercegovačko– neretvanskom kantonu i čije su odredbe obavezujuće. Između ostalog po tim odredbama, za samo 6 godina, Grad Mostar je eMTeeM – u, ako računamo samo minimale odredbe tog istog Zakona, ostao dužan 1.440.000,00 KM. Ko onda jeste „lopov“ – pitanje je sad?
Međutim, Svjetski dani teatra prilika su i da kažemo da je taj isti Grad Mostar vođen od ranije navedenih osoba svesrdno podržavao i podržava diletantizam
koji kontinuirano Mostaru obezbjeđuje teatarsku bruku i sramotu nezabilježenu u njegovoj istoriji.
Možda upravo to i jeste cilj.
U prilog tome navodim komentar skinut sa interneta, na ovih dana pompezno najavljenu premijeru koprodukcijske predstave Dramske sekcije Gimnazije Mostar
i profesionalne Javne ustanove teatarske djelatnosti Mostarski teatar mladih, koju podržava pomenuta gospoda. Komentar učenika Gimnazije, učesnika pomenute
predstave, glasi:
10. gost: četvrtak, 15. ožujka 2012. 19:13:25SRAMOTA!!! Zašto objavljujete lažne informacije? Pa MTM nije imao nikakvu vezu sa ovom predstavom osim
što su ustupili prostor. Mi smo sve sami napravili! Pa ni profesorica Vesna nam nije znala reći zašto stoji da je to zajednička predstava osim da je prevarena!
Ovaj kratki komentar jasno potvrđuje sve o čemu pišem. Diletantizam, neznanje, bahatost i sve što ide uz to finansira se iz Gradskog budžeta.
Krajnje je vrijeme da se ovo i sva ovakva destruiranja Grada zaustave.
Pozivam sve koji misle slično, sve koji nisu zadovoljni stanjem u kojem živimo, sve koji sanjaju i žele normalan grad za život, sve koji vole Mostar da 27. marta u 19,30 sati dođu u Hrvatski dom hercega Stjepana Kosače na svečanost teatra koja će biti naš glas protiv bezumlja koje nam se nameće.
(DEPO PORTAL/ BLIN MAGAZIN/em)