ISKAZ BIVŠEG OPERATIVCA AID-a EDINA GARAPLIJE TUŽILAŠTVU KS

Ime 'Ševe' izgovaralo se u najvećoj tajnosti!

Arhiva 23.03.12, 06:52h

Objašnjavajući tužiocima kako je nastala afera 'Herenda', na čijem će vrhuncu biti ubijen Nedžad Ugljen, Garaplija je ispričao da je u maju 1996. godine od Ademovića dobio najprije usmeni, a zatim i pismeni nalog za provođenje operativne akcije pod imenom 'Orao'

edin garaplija

Uporedo s isplivavanjem brojnih detalja o nikada riješenom ubistvu drugog čovjeka Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID) Nedžada Ugljena i objavljivanjem brojnih dokaza o pripadnicima zloglasne terorističke jedinice "Ševe", od kojih su mnogi, i danas na istaknutim pozicijama u državi, iako su iza njih ostale desetine leševa, u interesu bh. javnosti u narednih nekoliko brojeva donijet ćemo kompletnu ispovijest operativca AID-a Edina Garaplije datu kantonalnim tužiocima Vladimiru Špoljariću i Branku Šljivaru 23. aprila 2002. godine.

Mali bogovi

Kroz njen sadržaj može se shvatiti kojim je metodama SDA vodila BiH te šta biva kada se pojedinci, zloupotrebljavajući državu i sistem, počnu igrati malih bogova pa umisle da mogu odlučivati o sudbinama ljudi i nekažnjeno izvoditi najprljavije zločine samo da bi zaštitili vlastite ili interese uske grupacije. Garaplijina izjava potvrđuje da je SDA tokom 20-godišnje vlasti instalirala gadafizirani sistem gdje može stradati svako ko stane na put moćnicima. Jedna od žrtava takvog sistema bio je, na koncu, i sam Garaplija. On je najprije bio uvjeren da radi za interese države, a ne za interese političkih elita iz vrha SDA. Kada je shvatio svoju zabludu, već je bio strpan iza rešetaka.

Garaplija je, inače, u Službi državne bezbjednosti (SDB) radio od juna 1992. godine, a nakon transformacije SDB-a u AID postao je šef Podcentra za tajna pojačala. Na to mjesto imenovao ga je tadašnji direktor AID-a Kemal Ademović, koji danas obavlja funkciju dopredsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo.

Objašnjavajući tužiocima kako je nastala afera "Herenda", na čijem će vrhuncu biti ubijen Nedžad Ugljen, Garaplija je ispričao da je u maju 1996. godine od Ademovića dobio najprije usmeni, a zatim i pismeni nalog za provođenje operativne akcije pod imenom "Orao".

- Ona je imala za cilj dokumentovanje kretanja i kontakata Nedžada Herende, u prvoj fazi, a u drugoj fazi njegovo lišavanje slobode. Pod posebnim napomenama koje sam tada dobio bilo je da je Herenda opravdano osumnjičen za niz teških kriminalnih mjera i da je sklon upotrebi vatrenog oružja. Interno i usmeno, direktor Agencije mi je prenio još niz ulaznih obavještajnih podataka o postojanju jedinice "Ševe". Oko jedinice "Ševe" postojao je krug misterije. Ime "Ševa" izgovaralo se u najvećoj tajnosti i s najvećim oprezom, jer se radilo o jednoj grupi koja je bila zatvorena, pa čak i za mnoge radnike zaposlene u AID-u - započeo je svoju priču Edin Garaplija.

Nadalje, tužiocima je rekao da se Ademović tih dana žalio da kao šef AID-a, navodno, nije dobio uvid u postojanje "Ševa" te da mu je tek na njegovo insistiranje Ugljen dostavio spisak s desetak imena članova tajne grupe, odbijajući da mu kaže išta o ranijoj organizaciji tih ljudi, direktnim naredbodavcima i njihovim aktivnostima. Ademoviću je to postalo sumnjivo, što ga je i ponukalo da naredi operaciju "Orao". U suštini, kako se može iščitati iz Garaplijinog iskaza, iako je praćen Herenda, stvarna meta bio je Ugljen.

- Meni je kao šefu Podcentra tada naređeno i omogućeno da, prije svega, uz pomoć legalnih materijalno-tehničkih sredstava Službe organiziram akciju praćenja Herende. To sam tada i radio, koliko se sjećam s tri vozila Agencije i s najmanje šest ljudi. Oni su, da tako kažem, danonoćno pokrivali njegovo (Herendino) kretanje i kontakte. Iako su postojala saznanja da je Herenda tokom čitavog rata bio pripadnik "Ševa", i to jedan od istaknutih članova, pa čak i vođa grupe u jednom trenutku, interesantno je da se on nije našao na Ugljenovom spisku koji je dostavljen Ademoviću. To je dodatno ponukalo direktora Ademovića da izda nalog za njegovog tajno praćenje - kazao je Garaplija.

Kuća na Bakijama

Između ostalog, prema Garapliji, operativci su dokumentirali susret Herende s Faikom Kulovićem zvanim Inžinjer u privatnoj kući kod Bakija na Baščaršiji. Kulović je bio poznat kao osoba koja je na početku rata izrađivala priručna eksplozivna sredstva, a dovođen je u vezu i sa SDB-om i "Ševama".

Garaplija je priznao da je pod plaštom nabavke pancira i druge opreme došao do Kulovića, koji se bavio uvozom policijske opreme. Pokušao je saznati više o njegovim kontaktima s Herendom.

- Tada mi je Kulović pokazao rješenje o postavljanju u jedinicu "Ševe" i kazao da je "dugo godina u Službi". To je mene iznenadilo... Kulović u tom razgovoru ide dalje, pa kaže da je još uvijek na vezi Asima Dautbašića, tadašnjeg pomoćnika u AID-u. Na kraju mi pokazuje improvizovanu injekciju i tvrdi da je on jedan od njenih konstruktora. Ona je, laički da kažem, bila napravljena na principu jedne jake opruge koja je pod pritiskom, dakle u dodiru s tijelom ili s predmetom ubrizgavanja, snažno je ubrizgavala sredstvo koje je bilo u injekciji. Ja sam ga pitao za šta to služi. On se nasmijao i govorio da su to injekcije cijankalija, dakle jakog otrova koji se ubrizgava u tijelo žrtve. Kulović mi je rekao da je sve to rađeno pod patronatom Asima Dautbašića i Ugljena - naveo je Garaplija.

Herenda nabavljao oružje u Hrvatskoj

Prema saznanjima Garaplije i tadašnjeg vrha AID-a, Herenda je još krajem 1995., dakle pola godine prije početka operacije "Orao", zvanično demobilisan i razriješen dužnosti u SDB-u. Pa ipak, za vrijeme praćenja Herenda je, kako je tužiocima kazao Garaplija, imao niz kontakata u kojima se predstavljao kao pripadnik Službe i pokazivao njene legitimacije. Štaviše, imao je i ovlaštenja izdata od najviših obavještajnih rukovodilaca. Inače, Herendini kontakti bili su razgranati širom Bosne, pa čak i iznad granice države.

- Operativci tih dana dokumentiraju njegov kontakt s određenim kriminogenim strukturama u Splitu, gdje on pokušava nabaviti neko oružje i koje onda dovlači u Bosnu, odnosno u Sarajevo. Dalje, što je vrlo interesantno, Herenda ima i kontakte s Ugljenom, svojim dugogodišnjim pretpostavljenim, koji ga sve vrijeme prikriva pod legalnim strukturama i rukovodstvom AID-a - tvrdio je Garaplija.

(Sutra: Kako je uhapšen i ranjen Nedžad Herenda, kako je Herenda ubijao srpske zarobljenike i ko je tome svjedočio, ko je sve bio pripadnik "Ševa", ko je pucao na francuske vojnike, kako su stradali sarajevski Romeo i Julija)

Avaz/DEPO PORTAL - BLIN/a.k.