Nakon 4. maja 1992. godine, kada je završeno stezanje obruča oko Sarajeva u dužini od 60 km, što znači da je na svakih 35 metara bilo po jedno artiljerijsko oružje, a grad ostao potpuno blokiran - nastupilo je vrijeme užasa, mraka, gladi, borbe za vodu i golo preživljavanje.
U prvim fragmentima iz obimne video-kolekcije koju je FAMA produkcija stvarala u ratu i prvim godinama po njegovom završetku, kroz svjedočenja žrtava, ratnih komandanata, tadašnjih generala Armije RBiH, ali i običnih građana koji su preživljavali u opsjednutom Sarajevu, sjećanja sežu u vrijeme početka blokade, presijecanja izvora vode, nestanka električne energije koju je agresor potpuno kontrolisao, i neprekidnog traganja za hranom.
Kako su Sarajlije godinama živjele bez struje, sa samo dva izvora vode, lunch paketima, kako su se ćevapi pravili od prezle, hljeb od francuskog suhog kvasca, sarma od lišća, a pastrmka lovila u muljavoj Miljacki... POGLEDAJTE VIDEO-SVJEDOČANSTVA IZ OPSJEDNUTOG GRADA!
VEZANI TEKST: VIDEO/ UMIJEĆE PREŽIVLJAVANJA: Dvadeset godina nakon rata počinje izgradnja Muzeja opsade Sarajeva - svjedočanstva o najdužoj opsadi u modernoj istoriji čovječanstva |
Muzej opsade Sarajeva – Umijeće življenja 1992.-1996. je projekat koji lansira novi način interakcije i učenja o fenomenu opsade Sarajeva kroz fokus na Mehanizam preživljavanja nasuprot Mehanizmu terora. Muzej (koji će biti smješten u Sarajevu, na lokalitetu Marijinog Dvora) će biti jedinstvena riznica ljudskog znanja – ljudske domišljatosti, kreativnosti i inteligencije iskazanih usred urbane postkataklizme. Muzej je baština ovjekovječenih lica i glasova koji su oblikovali najdužu opsadu u modernoj istoriji čovječanstva. Cilj Muzeja je da mapiranjem činjenica, dokaza, uzroka i posljedica, priču o opsadi prikaže u svjetlu savremenih događaja, prepreka, strahova i aspiracija – nudeći obrazovni materijal za suočavanje s izazovima 21. vijeka. Svrha Muzeja je da, kao takav, radi dobrobiti globalne javnosti postane simbol i spomenik za Ljudski um – Dostignuća – Preživljavanje – Kreativnost – Domišljatost koje su građani Sarajeva iskazivali tokom četiri godine terora na svim nivoima. Ovaj modul pruža istorijat projekta – hronološki prikazuje razvoj koncepta od njegovih pionirskih koraka u 1992. i lansiranja Survival Art Museum, do danas; prikazuje idejna i arhitektonska rješenja, te ažurira informacije o daljem razvoju projekta. Projekat je originalna zamisao Suade Kapić, koja je u opkoljenom Sarajevu pokrenula FAMA-projekat Survival Art Museum. Zvanično, 5. aprila ove godine, u Sarajevu slijedi lansiranje Virtuelne kolekcije FAMA i 3D mapiranje muzeja. Početak građevinskih radova planiran je za 2012/2013. godinu. Otvaranje Muzeja planirano je tokom 2014/2015. godine. |
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)