OECD je, naime, uradio studiju o korelaciji između uspješnosti obrazovnog sistema i prihoda od prirodnih resursa u pojedinoj državi, prenosi Business.hr.
Rezultati pokazuju da oni bez sreće da se rode u zemlji koja obiluje prirodnim bogatstvom nemaju izbora nego da postanu pametniji od drugih.
Naime, OECD je uporedio PISA testove iz matematike, nauke i pismenosti sprovedene među 15-godišnjacima u 65 država svijeta sa prirodnim resursima njihovih država poput nafte ili rudnika i utvrđena je snažna negativna veza između novca koji države zarađuju na resursima i rezultata njihovih srednjoškolaca.
Najbolje rezultate ostvarili su učenici Singapura, Finske, Južne Koreje, Hong Konga i Japana, a Katar i Kazahstan ističu se među državama sa najvećom rentom od nafte i gasa uz istovremeno najlošiji rezultat PISA testa.
Iako Afrika nije testirana, podaci za Južnu Ameriku u kojoj najlošije rezultate imaju učenici Brazila, Meksika i Argentine potvrđuju tezu. Ipak, ima i izuzetaka.
Ispada tako da učenici iz rudama bogatih Norveške, Kanade i Australije ostvaruju odlične PISA rezultate, ali te države imaju i drukčiji odnos prema svojim resursima jer zaradu od njih ne troše za potrošnju, već je ulažu.
Istraživanje je dokazalo i da države bez resursa mnogo više pažnje posvećuju jedinom resursu kojim raspolažu, a to su ljudi i njihovo obrazovanje.
(DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)