CENTAR ZA ŽIVOTNU SREDINU

Gazdovanje šumama u RS ekološki je neprihvatljivo, društveno neodgovorno i ekonomski neodrživo

Arhiva 20.03.12, 12:20h

Banjalučki Centar za životnu sredinu smatra da je trenutno gazdovanje šumama u Republici Srpskoj (RS) ekološki neprihvatljivo, društveno neodgovorno i ekonomski neodrživo, što je upravo suprotno onome na šta se javno preduzeće „Šume RS“ obavezalo prihvatanjem FSC certifikacije.

Šume u BiH

Aktuelni primjer za to je, kako je saopćeno iz ove ekološke organizacije, potpisivanje Okvirnog sporazuma, koji su pored preduzeća „Šume Republike Srpske“, potpisali Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a i „Forest Bio Energy“ Banja Luka, o eksploataciji drvne mase u energetske svrhe, a za koji smatraju da je izrazito štetan, s ekološkog, društvenog i ekonomskog aspekta, te da može ugroziti ne samo zdravlje šuma nego i stanovništvo koje u velikoj mjeri zavisi upravo od ovog prirodnog resursa.

„Šume su nekad prekrivale gotovo dvije trećine kopna, ali do danas je više od polovine tog bogatstva uništeno pretjeranom sječom i eksploatacijom“, navode predstavnici banjalučkog Centra za životnu sredinu.

Povodom Međunarodnog dana šuma, koji će sutra predstavnici ovog centra obilježiti akcijom ispred Istraživačko-razvojnog i projektnog centra javnog preduzeća „Šume RS“, podsjećaju i na sve važne ekološke, društvene i privredne funkcije naših šuma i zbog čega ih moramo štititi.

Šume učestvuju u pročišćavanju podzemnih i površinskih voda, a šume iznad i u blizini voda štite je od zagađenja.

Važnu ulogu šume imaju i pri zaštiti tla od erozije, klizanja tla, odnošenja tla vjetrom i vodom te osiromašivanja tla, posebno na nagnutim terenima. Veće šumske površine utiču i na klimu tako da ublažavaju velika kolebanja temperature u obližnjim naseljima i sprječavaju pojavu strujanja hladnih zračnih masa.

Na sjednici Generalne skupštine Evropske poljoprivredne konfederacije, 1971. godine, odlučeno je da se prvi dan proljeća, 21. mart obilježava kao Svjetski dan šuma.

Kasnije je i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) podržala ovu ideju, vjerujući kako takav događaj može doprinijeti povećanju svijesti o očuvanju šuma i šumskih ekosistema.

 

FENA/đk