Konsultantska firma "Boston Consuting Group" (BCG) u saopćenju navodi da će "internet ekonomija" rasti tempom od osam odsto godišnje u razvijenim zemljama, kao i dvostruko više na tržištima u razvoju, prenijela je agencija AFP.
Indija i Argentina ostvariće najveći rast, od 23 odnosno 24 odsto, navodi se u izvještaju BCG.
"Širom svijeta, mala i srednja preduzeća koja koriste internet razvijaju se brže i otvaraju više novih radnih mjesta nego ona preduzeća koja to ne rade", naveo je ekonomista BCG Pol Cvilenberg.
"Ohrabrivanjem preduzeća da se okrenu internetu, zemlje mogu da ojačaju svoju konkurentnost i prospekte privrednog rasta", dodao je on.
"Internet ekonomija je jedna od pozitivnih priča o razvoju svijeta", izjavio je analitičar BCG i jedan od autora izveštaja David Deen.
U nizu zemalja, uključujući Francusku, Njemačku i Kinu, mala i srednja preduzeća (MSP) koja aktivno posluju na internetu ostvarila su znatno veći rast prodaje od firmi koje nisu dovoljno prisutne na internetu.
"Internet ekonomija" učestvuje sa 8,3 odsto u bruto domaćem proizvodu (BDP) Velike Britanije, što je najveći udio u odnosu na bilo koju drugu zemlju Grupe 20.
Vrijednost on-line kupovina i prodaja je u 2010. iznosila 121 milijardu funti (191,7 milijardi dolara), što je više od 2.000 funti po glavi stanovnika, saopćili su istraživači iz kompanije BCG, koji ističu da Velika Britanija ostvaruje znatno više prodaja na internetu nego bilo koja druga velika ekonomija.
Prema podacima kompanije BCG, u 2010. je oko 13,5 odsto svih kupovina obavljeno putem interneta, uz očekivani rast na 23 odsto do 2016.
Istraživači su istakli da ukupna internet ekonomija u Velikoj Britaniji raste izuzetno velikom brzinom. Oni procjenjuju da će, tokom naredne četiri godine, nastaviti da se povećava po stopi od 11 odsto godišnje, dostižući ukupnu vrijednost od 221 milijardi funti do 2016.
To se poredi sa očekivanom stopom rasta od 5,4 odsto u Sjedinjenim Državama i od 6,9 odsto u Kini.
Takve prognoze kretanja su naročito povoljna vijest za mala i srednja preduzeća, jer istraživanje pokazuje da su u protekle tri godine njihovi prihodi svake godine porasli za 12,5 odsto.
FENA/đk