Kolike je štete EPBiH pretrpjela tokom prošlomjesečnih vremenskih nepogoda, odnosno koliki su gubici?
U tom periodu samo jedno nam je bilo bitno: očuvati sistem i ne dopustiti da stanovništvo i privreda ostanu bez električne energije. Od štete koju smo pretrpjeli, a u kojem je to omjeru još se procjenjuje, daleko veća bi bila ona koju bi izazvao raspad sistema, što se nije desilo. Snabdijevanje strujom bilo je bez prekida.
No, energetski lobi, čije smo namjere osujetili, koristi i takve okolnosti da napada, kritizira i plasira neistine i špekulacije. Oni su i otvorili priču o našem poslovanju s Konzorcijem "Rudnap". Trenutno, aktuelna je priča o tome koliko je izvezeno električne energije.
Da smo u februaru izvozili kontinuirano, bez prekida, naši građani i privreda bili bi oštećeni. I opet bismo bili na meti napada. Učinjeni su maksimalni, nadljudski napori da se očuva sistem, njegov integritet. Građani su imali priliku da vide kako se radilo tih dana u termoelektranama i rudnicima.
Hoće li, eventualno, biti tužbi od kompanija kojima je struja u februaru trebala biti prodata, a nije zbog obustave izvoza?
Ne očekujemo tužbe, ne samo od "Rudnapa" već ni od jedne kompanije s kojom imamo potpisan ugovor o prodaji električne energije. U svakom od njih postoji klauzula "viša sila", odnosno predviđen je mogući utjecaj više sile na nemogućnost realizacije. Ko može osporiti da smo u februaru imali višu silu, koja je bila evidentna.
Stalno se govori o neophodnosti ulaganja u izgradnju novih elektroenergetskih objekata. Hoće li ove godine biti takvih ulaganja i aktivnosti?
Bh. javnost je prezasićena i umorna od priče o generacijskim projektima koji će dovesti do totalne preobrazbe BiH nabolje. Od našeg dolaska u EPBiH, mislim na novu Upravu, činimo sve kako bismo ove godine i počeli graditi i to konkretno hidroelektranu (HE) Vranduk, čija je vrijednost 126 miliona KM, male HE na Neretvici, za koje je potrebano 97 miliona KM, te vejtropark Podveležje, vrijedan 125 miliona KM.
Konačno bi se trebalo krenuti i s Blokom 8 u Termoelektrani Kakanj i "sedmicom" u Tuzli. U planu poslovanja od 2012. do 2014. godine planirano je investiranje u 11 objekata, od kojih bi dva trebalo da budu puštena u pogon u ovom trogodišnjem periodu.
Kakvo je trenutno stanje u vezi s proizvodnjom struje?
Sa stabilizacijom vremenskih prilika stabilizirala se i situacija u proizvodnji. Očekujemo poboljšanje u našim akumulacijama nakon otapanja snijega. Prošlu godinu smo okončali s izrazito lošom hidrološkom situacijom, što se, svakako, odrazilo na omjer u proizvodnji hidro u odnosu na termo kapacitete.
Izvoz električne energije nastavljen je 18. februara. Napominjem da se odluka o obustavi isporuke koju smo donijeli 7. februara odnosila na sve naše partnere.
(Dnevniavaz.ba, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)