IZVJEŠTAJ SVJETSKE BANKE ZA 2011.

Lijekovi u BiH tri puta skuplji nego u Hrvatskoj i Srbiji, u Federaciji cijena lijekova uređena na netransparentan način

Arhiva 12.03.12, 07:20h

Cijena pojedinih lijekova u BiH viša je i do tri puta u odnosu na susjedne zemlje, a razlika je posebno izražena kod lijekova za kardiovaskularne bolesti koji su čak 200 odsto skuplji nego u Hrvatskoj, pokazala je analiza Svjetske banke za 2011. godinu

apoteka lijekoviStručnjaci Svjetske banke kao glavni razlog za to što su medikamenti mnogo skuplji u BiH u odnosu na okruženje navode neefikasan sistem utvrđivanja cijena i nabavke lijekova.

Izvještaj Svjetske banke otkriva i da cijene lijekova u Republici Srpskoj i FBiH značajno variraju.

- RS ima više centralizovan sistem nabavke sa referentnim cijenama lijekova, tako da su cijene lijekova niže, a manja je i razlika u regijama. U FBiH je većina cijena lijekova uređena na netransparentan način unutar kantona, što dovodi do značajnih razlika - navodi se u izvještaju Svjetske banke.

Analiza cijena pokazuje da deset od 13 lijekova za kardiovaskularne bolesti ima veću cijenu u FBiH nego u RS, a u nekim slučajevima razlika je i do 50 odsto.

Da bi razlike u cijenama bile svedene na minimum, Svjetska banka je vlastima u BiH preporučila da poboljšaju politiku nabavke lijekova.

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS ističu za Glas Srpske da analiza koju je radila ta institucija pokazuje da su cijene lijekova u RS koji se izdaju na recept uglavnom niže ili jednake kao u zemljama u okruženju. U Hrvatskoj se na toj listi nalazi 256 lijekova koji se izdaju na recept i u RS, u Srbiji 254, a u Kantonu Sarajevo 173 lijeka.

- Uporedna analiza cijena istih lijekova zastupljenih na listi lijekova koji se izdaju na recept u RS, Srbiji, Hrvatskoj i Kantonu Sarajevo pokazala je da su u 53 odsto slučajeva lijekovi skuplji u Hrvatskoj, u 24 odsto u Srbiji i 38 odsto slučajeva u Kantonu Sarajevo u odnosu na RS. Ostali lijekovi su približno istih cijena kao i u RS, a neznatan broj lijekova je skuplji kod nas - naveli su u Fondu zdravstva RS.

Istakli su da na cijene utiče i različita stopa PDV-a koja se obračunava na lijekove u maloprodaji.

- Za razliku od BiH, u kojoj se i za lijekove obračunava PDV po stopi od 17 odsto, u Hrvatskoj su lijekovi oslobođeni PDV-a, a u Srbiji se oporezuju po stopi od osam odsto - naveli su u Fondu zdravstva RS.

U ovoj instituciji ističu da bi sistem nabavke lijekova u BiH trebalo da bude mnogo uređeniji kada počne primjena pravilnika kojim se uređuje način kontrole cijena, njihovog utvrđivanja i izvještavanja o cijenama lijekova.

(Indikator.ba, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)