Nakon himni Bosne i Hercegovine i Republike Turske, gostima u prepunoj konferencijskoj sali se obratila predsjednica Asocijacije Emina Dželilović, koja je tom prilikom upoznala goste sa aktivnostima Asocijacije.
Priliku da se obrate auditorijumu su imali i dva parlamentarca iz 24. saziva Skupštine Republike Turske, jedan parlamentarac iz 22. saziva Skupštine R. Turske, Počasni konzul Izmira Ahmet Kemal Bajsak, Predsjednik Federacije Bosansko-Hercegovackih kulturnih udruzenja Muzafer Guneš, kao i brojni drugi gosti.
Ministar kulture i sporta Salmir Kaplan je izazvao velike ovacije obraćajući se auditorijumu na turskom jeziku. On je naglasio da nije bilo slične organizacije koja okuplja studente iz BiH i šire dok je on bio student u Istanbulu, te kako Asocijaciji želi jos mnogo uspjeha u budućem radu. Ministar Kaplan je prisutnima ukazao na historijsku važnost 1. marta.
Ministar nauke i obrazovanja Damir Mašić, nakon zahvale organizatoru na pozivu, svoje obraćanje je fokusirao na to kako bosanski jezik postoji i postojao je i mnogo prije 1992. godine, pokazujući auditorijumu Bosansko-turski riječnik od Muhamed Hevai Uskufija iz daleke 1631. godine, kojem je suizdavač bilo upravo njegovo ministarstvo.
Skupu se obratio i gost iz SAD-a, Dr. Aras Konjhodžić, predsjednik Federacije balkanskih udruženja Amerike koji je naglasio da velika snaga BiH leži upravo u njenoj dijaspori.
Nakon programa svim govornicima i prijateljima Bošnjačke Asocijacije uručene su zahvalnice i knjige. Naglašeno je kako se svi nadaju da će ovakve manifestacije postati tradicija u Turskoj, u kojoj prema nekim procjenama zivi oko 5 miliona Bošnjaka.
Posjeta ministara Kaplana i Mašića je pohvalna iz razloga sto je konačno neko ispred državnih organa pokazao brigu o studentima koji studiraju van granica domovine i konkretno obećao da ova veza više neće dolaziti u pitanje.
Tokom dvodnevne posjete Istanbulu, ministri su osim prisustva svečanosti povodom obilježavanja Dana nezavisnosti, u petak veče imali i radnu večeru skupa sa poznatim turskim biznismenima balkanskog porijekla i studentima, članovima Asocijacije.
Asocijacija Bošnjačke omladine Istanbul, koja okuplja studente iz BiH i drugih zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije, u nepunih 11 mjeseci svog postojanja skrenula je pažnju na sebe, kako kod državnih organa R. Turske tako i kod nevladinih organizacija, svojim radom i lobiranjem za Bosnu i Hercegovinu.
(DEPO PORTAL/dg)