Služba za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine za samo pet godina postojanja po efikasnosti skoro da se izjednačila sa imigracionim službama država članica Evropske unije.
- Imamo sve potrebne kapacitete i instrumente da se suprostavimo ilegalnim migracijama, trgovini i krijumčarenju ljudima i uspješno radimo na tome – kaže Dragan Mektić, direktor Službe.
To se potvrdilo i tokom procesa vizne liberalizacije. Rezultati Službe za poslove sa strancima BiH bili su jedan od ključnih faktora prilikom donošenja odluke o ukidanju viza za građane BiH koji putuju u države EU.
- Činjenica da ilegalne migracije više ne upravljaju nama, nego mi njima. Posljedica je to kvalitetne saradnje ne samo sa sigurnosnim agencijama i policijama u BiH, nego i sa srodnim službama u regionu. Ilegalne migracije su problem koji se ne može posmatrati niti riješavati na državnom već isključivo na regionalnom nivou – naglašava direktor Mektić.
Upravo stoga broj ilegalnih migranata koji su uspjeli proći granice zemalja našeg regiona i doći do EU nije tako velik. Stranci koji posumnjaju u ovu tvrdnju i pomisle kako je BiH idealno područje za ilegalni tranzit ka zemljama EU imaju velike šanse da postanu stanari Imigracionog centra u Istočnom Sarajevu. Odatle će u što kraćem roku biti vraćeni u matičnu ili zemlju iz koje su pristigli u BiH.
Ivo Ramljak, načelnik Sektora za readmisiju, prihvat i smještaj stranaca, navodi kako je Služba do sada po raznim osnovama otkazala gostoprimstvo za više od 5.400 stranih državljana. Oni su morali dobrovoljno napustiti BiH ili u suprotnom, su prisilno deportovani. Među njima je i veći broj osoba koje su proglašene prijetnjom po nacionalnu sigurnost BiH.
Iako u javnosti najviše pažnje privlači segment ilegalnih migracija, Služba je prvenstveno servis za strance koji dolaze s namjerom da legalno borave u BiH.
- Služba vrši niz sigurnosnih provjera stranih državljana koji namjeravaju ili već borave u BiH. U 2010. godini oko 340.000 stranih državljana boravilo je u BiH i iz godine u godinu taj broj raste. To pokazuje da BiH postaje sve privlačnija destinacija, što je naročito izraženo među mladima koji se žele školovati u BiH. U 2008. godini ovdje je nastavu pohađalo 790 stranaca, a već u 2010. bilo ih je 1.799 i taj broj i dalje raste – rekao je Asmir Kedić, šef Terenskog centra Sarajevo.
Svi ovi pokazatelji odraz su uređenog sistema i jasne migracione politike BiH, zemlje čije će institucije sa dobrodošlicom dočekati i izaći u susret svim stranim državljanima koji dolaze u dobroj namjeri i poštuju ovdašnji ustavni poredak i zakone.
(DEPO PORTAL/dg)